1 2 3 4 5 6 7 8

gökte ararken yerde bulmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çok ulaşılmak istenen,çok arzulanan,çok işe yarayacak yada çok gerekli olan bir kişi yada olanağa, ulaşılması zor olduğu halde umudu kesmeden bekleyen kişinin ummadığı anda istediği yada beklediğine kavuşmasını anlatan deyimdir.

  demek ki neymiş?

  olmaz,olmazmış.

   
 2. bulmaktan ümidin kesildiği ve hiç umulmadık anda aranan kişinin belirivermesi olayı.

   
 3. Bakmak ile görmek arasındaki farkı ifade eder zira yana yakıla aradığımız şeyler bazen odanın bir köşesinden bize bakıyordur ancak o kadar çok şeyin arasından seçip, evet ordaymış diyip bulamıyoruzdur. Nasılsa burda yok diyip evi yerle bir ederiz, bakmadık dip köşe bırakmayız tam umudu kesmişken, o bize bakan köşede aradığımız şeyle göz göze geliriz. Hem aradığımızı bulmanın sevinci hem de ben bunu burda nasıl görmedimin hayıflanması ile mutlu sona ulaşırız. Zira gökte ararken yerde de bulamamak, yer yarılıp yerin içine girmek de var.

   
 4. bugün, iki ay önce taşındığımızda kaybettiğim beyaz iplik makarayı buldum. kaybolduğu yer evin içi, kayıp olduğunu fark etmem ise lazım olunca anlaşıldı bir ay önce. ev hazirunu bir aydır gönülsüz arıyor ve bulamıyordu. aramaya başladığım ilk yerde bulunca sevinçten havalara uçtum. konudaki deyim bu olsa gerek. ipliği buldum ama bir ay önce ne iş için kullanmam gerektiğini hatırlamıyorum işin şimdi.

  tam olarak yerleşemediğimizin göstergesi bu.

   
  (Bkz: makara)(Bkz: hazirun)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.