1 2 3 4 5 6 7 8

giordano bruno

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. en cesur insanlar diye bir başlık görünce direkt aklıma gelen düşünür ve bilim insanı. adına açılmış bir başlık yokmuş, ben açmış olayım.

  1548 yılında italya'da doğdu, ailesinin isteğiyle papaz okuluna gönderildi, oradaki eğitimde öğrendiklerini saçma buldu ve okulu terk etti. daha sonra tüm avrupa'yı gezerken kopernik'in düşünceleriyle tanıştı ve hayran kaldı.

  fransa'da üniversite hocalığı yaptığı sırada evrenin düzeninin papalık'ın anlattığı gibi olmadığını, evren'in merkezinin dünya olmadığını, yıldızların, gezegenlerin ve güneşin dünya etrafında dönmediğini aksine dünyanın güneş etrafında ve kendi etrafında döndüğünü, uzayın sonsuz olduğunu sıkça ve korkmadan söylemiştir. italya'ya tekrar döndüğünde meşhur galilei ile tanıştı. oradayken bazı suçlamalarla engizisyon mahkemelerinin eline düştü ve 7 yıl hapis yattı. kendisine ait kayıtların şu an nerede olduğu bilinmese de, kendisine; katolik inancına aykırı görüşlerde bulunmak, evrenin yapısı hakkında dini kaynaklara aykırı iddialarda bulunmak gibi suçlamalar yapıldığı biliniyor.

  çıkarıldığı mahkemede, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti. mahkemenin suç olarak gördüğü ifadelerin kendi sözleri olduğunu tasdik ve tekrar etti. mahkeme ise kendisine 40 günlük bir düşünce değiştirme süresi tanıdı, söylediklerinin yalan olduğunu itiraf ederse ceza almayacağını aksi halde roma'nın meşhur Campo de'Fiori meydanında diri diri yakılacağını kendisine bildirdiler. 40 gün boyunca tereddüt dahi etmedi, görüşlerinde düzeltilmesi gereken hiçbir şey yoktu.

  40 gün dolunca kendisini diri diri yaktılar. 400 yıl önce yaşanan bu olaydan sonra dünya çok değişti, kendisini ölüme götüren o sözleri artık söylememek cehalet göstergesi oldu, kendisini yaktıranların adları silinip gitti. şimdi tam da bruno'nun yakıldığı yerde, Campo de'Fiori meydanının tam ortasında, kendisine bir saygı duruşu olarak 1889'da yapılıp dikilmiş heykeli duruyor.

  bruno'nun heykeli konusunda kilisenin yobazlığı aradan geçen 300 yıla rağmen çok değişmemiş, zamanın papa'sı heykel dikileceğinde tüm gün oruç tutup katolik inancının korunması için dua etmiş ve hatta zamanın başbakanına heykel halka açık olursa roma'yı terk edip avusturya'ya göç edeceği tehditinde bulunmuş. başbakan ise blöfü görmüş ve, eğer papa Hazretleri İtalya'yı terk ederse artık geri dönemez, diyerek heykeli diktirmiş, papa'yı da rezil etmiştir.

   
 2. " Bazı suçlamalarla "

  Birincisi nasıl oldu da dedeleri bu şekilde olan adamlar böyle büyük bir sıçrama gerçekleştirebildiler akıl alır gibi değil.

  ikincisi: hep şöyle hayal ediyorum. Bu bir mizansendir. Aklı başında adamlar her yerdedir. Halka öyle duyurulup arka kapıdan dünyanın uzak bir köşesine gizlice gönderilmiştir.

  Hayal bu ya, olmaz ya, hani yanlışlıkla...

  Bruno'nun hayat hikayesini yanlış hatırlamıyorsam Barış Özcan'ın bir videosunda izlemiştim. Dünya çok berbat bir yer.

   
 3. bazı suçlamalar'ın arasına dinsizlik ve dini çürütecek bilimsel savlar sürmek girebileceği gibi kendisinin engizisyon mahkemelerinin eline ilk düşüşünde italyan bir asilzadenin eşine aşık olması ve asilzadenin bunu öğrenince bruno'yu, kabarık sicilinin de yardımıyla bunun kolayca gerçekleştiği rivayetleri vardır.

  bilinenin aksine, laiklik ve bilimsel temelli yönetim avrupa'ya öyle pat diye birkaç reform hareketi ve rönesans ile gelmemiştir. 1618-1648 yılları arasındaki 30 yıl savaşlarında, siviller de eklenince milyonlarca insan ölmüştür, dinin yönetimdeki etkisi milyonların kan ve gözyaşı ile ancak zayıflatılabilmiştir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam