1 2 3 4 5 6 7 8

fi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. akilah azra kohen'in fi,çi,pi üçlemesinin ilk kitabı...

  okumak için en uygun zamanı kolladığımdan uzun zamandır kitaplığımda bekleyen iş bu kitaptan 110.sayfasına kadar henüz etkilenmedim.

  en sağlıklı ve kapsamlı yorumu bitince yapma düşüncesindeyim...

  görüşürüz.

   
 2. tarihi de olan bir kavramdır.

   
 3. arapça' da 'içinde' manasına gelen -de, -da anlamı veren harf-i cerr dir. cümlenin başında kullanılırsa cümleye 'vardır' anlamı katar.

   
 4. Zamanı bilinmeyen,zamanı belirsiz anlamlarına gelen, osmanlıcadan kalma bir deyimdir.Özellikle çok eski ve belirsiz zamanlar anlatılmak istendiğinde fi tarihinden kalma, fi tarihinde yapılmıştır şeklindeki cümlelerle deyimleşmiştir.

  Aynı zamanda Harold Ramisin yönettiği ; Jack Black, Michael Cera, Oliver Platt ın oynadığı 2009 tarihli Amerika birleşik devletleri yapımı Fi tarihi isimli filmden de bu konuyla ilgili olarak,bahsetmek mümükündür değerli sözlük okurları....

   
 5. şaka maka internette yayınlanmasına rağmen baya izleyicisi olduğunu okuduğumuz cesur sahneler barındıran dizi.

   
 6. 1.618 sayısıdır.

  Altın oran olarak ifadesi mevcuttur.

   
  (Bkz: phi sayısı veya fibonacci dizisi)
 7. ozan güven, serenay sarıkaya, mehmet günsür ve berrak tüzünataç'ın rol aldığı adı "fi(altın oran)" olan internet dizisidir. Azra kohen'in "fi" kitabından uyarlanmıştır. Kitabın devamı "çi, pi" olarak devam etmektedir, dizinin de bu yönde devam edeceği düşünülmektedir.

  Kitaba başlarken açıkçası ilgimi çekti, devam etmek istedim ama sanırım çok fazla duygu geçişleri beni sıktı, biraz okuduktan sonra bıraktım. Ama diziyi izlerken kitaptaki entrikalar burada daha dikkatimi çekti. ne yalan söyleyeyim entrika izlemeyi seviyormuşum(gülümseme).

  Aslında Azra Kohen'in dili çok güçlü. doğru kelimelerle hayal kurarak ve kurdurtarak bazı şeyleri anlatması kendi adıma söyleyeyim, bir an olsun beni dünyadan soyutluyor. Başka başka düşüncelere, bakış açımı olduğundan çok farklı yerlere götürüyor. Bana kalsa hep konuşmalı, anlatmalı.

  Diziyi de şu an sıkılmadan izliyorum, ileride sıkılır mıyım bilmem ama klasik dizi kalıplarını kırdığı kesin.

   
 8. kitaptan bir alıntı paragraf ekleyelim:

  içi boşaltılmış, gereksizleştirilmiş merakımız , kendimiz dışında her şeyin peşinden gitmeye hazırdı. Yapmamız gerektiğini düşündüğümüz, inandırıldığımız şeyleri ve yapacak başka bir işimiz olmadığı zamanlarda yapmayı seçtiğimiz şeyleri düşününce içi sıkılıyordu insanın...

  insanlık b.ktan bir durumdaydı...

  açlık, kazalar, hastalıklar ve ölümler yüzünden değil.

  üzerinde çalışmak için geldiğimiz kimlik bilincimizin bir köşeye itilip, tüm anlamsız şeylerin merak edilir hale getirilmesindendi.

  kaybolmuştuk.

  kendi dünyamızda, kendimize yabancı ve gündelik yaşantının buyurduklarına teslimdik.

  ( Fi, Akilah Azra Kohen )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam