1 2 3 4 5 6 7 8

erzurum

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. memleketim benim

  Dedemin çiftliğini orada geçirdiğim yazları özledim...

   
 2. Selçuklu ve osmanlı senteziyle yoğrulmuş, gürcü krallığının izlerini de taşıyan doğu anadolu bölgesinin ilk büyük şehri.

  Tarihi, ciriti, kar sporları, köklü üniversitesi (atatürk üniversitesi, 1957), cağ kebabı ve kadayıf dolması ile meşhurdur.

  Tarih boyunca göç yollarında olması ve muhaberelerin/müdafaaların mekanı olması sebebiyle ağıtlara ve yanık türkülere konu olmuştur.

  Trafik plaka kodu (25), şehirler arası telefon kodu (0 442)'dir.

  Türkiye coğrafyasını 1890 metre rakımdan selamlar.

  Ülkemizden çıkan ve yurt dışına dökülen üç büyük nehrin ( fırat, çoruh, aras) doğduğu toprakları barındıran suyu bol memlekettir.

   
 3. muhafazakar halkı, soğuk havası, kadayıf dolması, palandöken dağında kayak keyfi, çağ kebabı, yiğidi , semaverde içilen çayı, anlatmakla bitmeyen şirin sıcak samimi insanların yaşadığı doğunun incisi dadaşlar diyarı ilimiz.

   
  (Bkz: kar)(Bkz: yiğit)(Bkz: kayak)
 4. kadayıf dolması cağ kebabı ve dadaşıyla meşhur ilimiz

   
 5. palandöken kayak merkezinin olduğu il

   
 6. kadayıf dolmasına, çayına, ışkın'ına, cağ kebabına bayıldığım şehir. tarih kokar sokakları

   
 7. Eskiden doğunun parisi olarak anılan ancak şimdilerde vasat bir doğu ili gelişmişliğinde olan bölgenin sağlık merkezi..

   
 8. eğer aşkale ilçesinde askerlik yapıyorsanız eksi 25 dereceyi görebileceğiniz nöbet tutarken tüfeğiniz dahil toplu halde donabileceğiniz hatta nöbet tutan askerlerin üzerindeki buzların çözülmesi için nöbet değişimi yapılan ismiyle akla kışı getiren ildir.

   
 9. Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden birine sahip,dadaş diyarı,karı,buzu,yaylaları,oltusu,tortumu,Abdurrahmangazisi,ciriti,cağ kebabı,kadayıf dolması,medrese,külliye,kümbet,tabyaları ile ünlü nene hatunun memleketi.

   
 10. askerde tanıştığım 2 Erzurumlu arkadaş sayesinde her yönden sempatik bulduğum şehir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.