1 2 3 4 5 6 7 8

Ergen annesi olmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Oldukça zor ve hassas bir roldür.

   
  (Bkz: Ağlamak istiyorum sayın seyirciler)
 2. çocuğunun yaşı itibariyle yaşadığı fiziksel ve psikolojik değişiklikten en çok etkilenen kişinin annesi olması durumu.

   
 3. Aynı ortamda iki saatli bombayla yaşamak demektir.kapılar çarpar dolap kapakları vurulur yemekler begenilmez....anneye de susmak düşer.çünki bilir ki geçici bir durum.böyle durumlarda en güzeli ergenuslardan önce ortamı terk etmek.o zaman şasirip susuyorlar..benden söylemesi.

   
 4. her annenin yaşaması kaçınılmaz, üniversiteli annesi olmaktan bir level öncesidir,

   
 5. belki de isyan etmektir.

   
  (Bkz: Salak yemin ederim geri zekalı bu çocuk.)
 6. Annenin kaçınılmaz sonudur.

  1~doğum

  2~bebeklik

  3~ergenlik

  4~yetişkin

  Seviyelerinden 3.levelde bulunma halidir.

   
 7. çocuğun kendini ve dünyayı keşfetmeye çalıştığı, bağımsızlığının ve kişiliğinin diğer insanlar tarafından kabulü için çaba gösterdiği, iç ve dış çatışmalarının bol olduğu zorlu bir süreç olan ergenlikte nazının en çok geçtiği insan olarak annesinin durumu...

  anne olmadan önce ben de çoğu insan gibi ergenlik dönemi başlangıcını kızlar için 9-14, erkekler için 13-15 yaş sanıyordum.

  ancak durum öyle değilmiş. halk arasında korkunç 2 olarak da bilinen iki yaş sendromu dediğimiz dönem genelde ilk ergenlik dönemi olarak adlandırılıyor. belirtiler ergenlik dönemiyle neredeyse aynı, melek gibi olan çocuğunuzu tanıyamıyor hale geliyorsunuz. çatışmalar, her şeye itiraz etmeler, ben doğrusunu bilirimler falan... sonra hemen ardından dört yaş sendromu geliyor. ve evet bu sendromlar hiç bitmiyor maalesef.

  bu durumu bir çamurun heykele dönüşmesi aşamaları olarak kabul etmeliyiz belki. sancısız, çilesiz, kırıp dökmeden bir eser meydana gelmediği gibi bir insanın da kendi özgünlüğünü kazanması, vücudunu, beynini, kimliğini olgunlaştırması kolay gerçekleşmiyor. çiçek değil ki dibine gübresini, suyunu verince bir anda gelişip yetişsin.

  onun için ergen annesi olmak demek bol kavga, sinir harbi ama en çok da peygamberane bir sabır demek. zaten hangimiz bir annenin emeği ve sabrı değiliz ki?

   
 8. son zamanlarda bende becayişle bir yeni doğan annesi ile yer değiştirme isteğine sebep olan ünvan

   
 9. Ya sabır kelimesinin en çok kullanıldığı evreler. İçimden sürekli sakin ol, yüze kadar say hadi bi kahve yap kendine diye telkin ettiğim dönemler.

  Bu sabrın sorucu (1-2 saat bazen günlerce sürebiliyor) boynuna sarılıp seni çok seviyorum annemm, cümlesiyle mutluluğa dönüşüyor...

  Az kaldı geçecek ...

   
 10. Her annenin başından geçecek olandır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.