1 2 3 4 5 6 7 8

entropi ve kaos

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. entropi, termodinamik fizik dalıdır. genel anlamda ısı enerjisiyle kinetik enerji arasındaki ilişkiyi inceler. düzensizlik bu fizik alanının yasalarından birisidir. kaos kavramını ise hemen hemen hepimiz biliriz. bu iki kavram sosyal bilimler alanında ise farklı düzlemlerde kullanılmaktadır.

   
 2. Entropi düzensizliğin düzeni olarakta bilinir.

  Evrende yıldızlar o kadar karışık dizilmişlerdir, uzaktan bakan karmaşık sanır ama yaklaştıkça (öğrendikçe) muazzam bir düzen görür. Kaosu da açıklamış yazar.

   
 3. Entropi enerjinin dağılımını ölçer, termodinamiğin ikinci yasasıdır. Aynı zamanda her şeyin yıprandığını söyleyen yasadır. Zamanın ileri doğru akışının göstergelerinden biridir.

  Zaman kocaman dalgaları olan bir nehir gibi ileri doğru akarken insanlar entropi yasasıyla sörf yapmaya çalışır. Çoğumuz bunu başaramayız. Her şeyi yoluna koyduğumuzu düşündüğümüz bir anda yıkım kapıda belirir. Bununla başa çıkabilmenin yolu ise evrenin değişmeyen yasalarını kabul etmekten ( Yaşlanma, ölüm, mevsimler ), değiştirilebilir şeyler için cesur ve kararlı olmaktan, kollektif bir bilinçle hareket ederek ortalığı daha fazla karıştırmamaktan geçer ( doğayı koruma, nesli koruma, canlıları koruma, hayalleri koruma vs. )

   
 4. sözlerimi geri alamam,

  yazdığımı yeniden yazamam

  çaldığımı baştan çalamam

  bir daha geri dönemem.

  Aynı nehirde iki defa yıkanamam.

  söylediğim sözü

  attığım oku

  geçirdiğim hayatı

  kaçırdığım fırsatı

  geri alamam.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.