1 2 3 4 5 6 7 8

Elektronik Kelepçe

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan protokolle uygulamaya konulan kelepçedir.

  Kadına yönelik şiddetle mücadeleye büyük katkı verdiği söyleniyor.

  Şiddet mağduru kadının sosyal hayattan kopmamasını sağlıyormuş.

  Uygulamaya göre, şiddet uygulayan kişiler, mahkemeden alınan kararla ayak bileğine elektronik kelepçe takılarak izlenebiliyormuş. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ekiplerince takılan elektronik kelepçeler, Elektronik İzleme Merkezinden 7 gün 24 saat esasına göre takip ediliyormuş.

  Elektronik kelepçe uygulamasında şiddet uygulayanın mağdura zarar vermesini engelleyecek asgari mesafe belirleniyormuş. Mesafe belirlenirken, şiddet uygulayan ile şiddet mağdurunun ev ve iş adreslerinin birbirine yakınlığı, bulundukları şehrin yüzölçümü ve kolluk birimlerinin etkin müdahale süresi kriter alınıyormuş.

  İhlallerin tespit edilmesi halinde izleme personeli, şiddet uygulayanla irtibata geçerek uyarıda bulunuyormuş, mağdura da güvenli bir konuma geçmesi yönünde uyarıda bulunuyormuş. Aynı anda en yakın kolluk kuvveti yönlendirilerek şiddet uygulayan kişiye müdahale edilip ve gerekli yasal işlem yapılıyormuş.

   
  (Bkz: 6284 sayılı kanun)(Bkz: kadına şiddet)
 2. Vay vay vay adamların devlete çıkardığı masrafa mesaiye bak diyeceğim başlıktır. Bunu da atlatmayı başarırlar diyebilirim . Tetikçi bulurlar , aileden birini ikna ederler , düşmanlarını takas ederler. Bu adamlarda yöntem çok. Ben olsam mağduru korumaya yönelik yeni kimlik, adres değişikliği vs. gibi izini tamamen kaybettirebileceği yollar bulurdum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.