1 2 3 4 5 6 7 8

ekmek yoksa pasta yesinler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. marie-antoinette'in söylediği cümledir.

   
 2. dogrusu "ekmek bulamiyorlarsa pasta yesinler"dir.

  ekmegi bulamamak ile ekmegin "yok" olmasi, herkesin malumudur ki ayni sey degildir.

   
 3. Fransa Kralı 16.Louis ile 14 yaşında evlenen ve aynı zamanda Maria Theresia nın kızı olan Marie Antoinette in söylediğine dair hiçbir kanıt olmayan cümledir.

   
 4. mari antoniettenin söylemiş olduğu ,fransız ihtilalinin kıvılcımını çakan söz.günümüzde ise halktan kopuk bazı zümrenin ,halkın durumundan habersiz olduğunu şaka yollu ima ederken kullanılan kalıplaşmış söz .

   
 5. zannımca kimse böyle bişey söylediği için prensesi eleştiremez prenses yani sonuçta, eleştirilmesi gerek kral babasıyla kraliçe annesidir kızlarını bir cam fanusun içinde yetiştirip yokluğun ne olduğunu öğretmedikleri gerçeğini yansıtan sözdür ve nitekim tok açın halinden anlamaz...

   
 6. kimin söylediği konusunda ve ne zaman söylendiği konusunda türlü spekülasyonlar bulunan cümledir. burada pastadan kast edilenin Türkçe'deki bildiğimiz pasta (hamur işi tatlı) değil de batı dillerinde makarna anlamına gelen pasta olması muhtemeldir. bu nedenle zannedilenin aksine olumlu bir manası bile olabilecek olan sözdür.

   
 7. Prompter'de yaşanan sıkıntıdan mıdır bilinmez ama DEVLET BAHÇLELİ reisin bir türlü söylemek isteyipte söyleyemediği Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'nin sözü..

  Pastaya alışkın olmadığımız için dilimiz dönmüyor diyerek Reisin kendisi de güldü. Olur böyle şeyler.

   
 8. 300 yıldır biseyin degismediginin kanıtı olan söz.

  Ayni zihniyet hala dünyayı yönetiyor.fransız ihtilali mi ? Geciniz efendim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.