1 2 3 4 5 6 7 8

düşünüyorum o halde varım

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Descartes'ın Batı rasyonalizminin kurucu elementi olan felsefi sözüdür

   
 2. şüphecilik felsefesinin ürünü olan laftır.

  ortaya çıkışı şöyle anlatılır descartes herşeye şüphe ile yaklaşırken varlığını kanıtlamak için şüphesiz gerçek olan bir şey arar. Bir süre sonra farkına varır ki şüphelendiği sürece şüphe edemiyeceği tek şey şüphe duyuyor oluşudur. Yani şüphesiz tek gerçek olan şey şüphe duyma düşüncesidir.

  burdan düşünüyorum o halde varım sonucunu çıkartır.

  17.yüzyılda yaşadığı düşünülürse bu tespiti yapması doğaldır ancak yapay zeka hakkında görüşü ne olurdu diye merak edesim gelmiyor değil.

   
 3. düşünebilme yetisine sahip olduğu için şanslı olan kimse.

   
 4. hemen dibimde silah patladığı zaman iki saniye içinde varlığımı sorgularken tam olarak böyle düşünmüştüm.

  tabi aklıma descartes falan gelmedi.

  hala düşünebildiğime göre mermi beni sıyırdı ve ölü değilim.

  genel geçer kurallara göre fizik alemde var sayılıyorum

  descartes 16. ve 17. yüzyılda yaşamış.

  ilk ateşli silah 13. yüzyılda kullanılmış diyorlar.

  onun da dibinde bir silah patlamış ve bu ünlü sözü sarf etmiş olabilir.

   
 5. Bence çok anlamı olmayan bir cümle,insanın fıtratı zaten,böyle büyük laf etmiş gibi günümüze kadar söylenmesi çok garip:))

   
 6. düşündüğü halde varlığını bulamayanlar ne yapsın acaba

  düşünmek var düşünmek her düşünce varlığa gider mi acaba kafamda deli deli sorular :d

   
 7. modern düşünce tarihinin başlangıcıdır. bu sözün muhteviyatı o kadar derindir ki dünyada bu söz söylendikten sonra bugüne değin doğu batıya üstün gelememiştir. kendisinden sonraki bütün düşünürleri ve bilimi etkilemiştir. weber'in ussal otoritesinden tutun da, rousseau'nun toplum sözleşmesine, hegel'in mutlak idealizmine, pozitif hukuk anlayışına, liberal sistemin inşasından, sanayi devrimine ve ulus devlet anlayışına kadar her şeyin tohumudur. teknik bilim ile de birleşince dünya günümüzdeki ekonomik, hukuki ve siyasal görüntüsüne kavuşmuştur. evet, tek sebep olmayabilir ancak temelde bu söz yüzünden batı doğudan ileridedir. düşünüyorum öyleyse varım, özünde varlığı ve varlığın akıl ile mümkün olduğunu anlatan üzerine on binlerce ciltlik kitap yazılması mümkün bir ifadedir. mutlak olanı ve onun akıl olduğunu ve akıl ile kavranan şeyin ancak gerçek ve mantıklı olduğunun özetidir. Destarces bunu 1637'de söyledikten sonra düşünce farklı bir yöne evrilmiştir. cogito ergo sum olarak kaleme aldığı bu ifade dünyanın söylenilmiş en önemli sözüdür.

   
 8. gözümüzle görebildiğimiz, elimizle tutabildiğimiz bir odun parçasının düşünme yeteneği olmadığı için yok mu kabul edilecektir? sorusu ile

  düşündüğüm zamanlarda varım, düşünmediğim zamanlarda yok mu oluyorum? sorusu kafamı yıllardır kemirir durur. yıllardır derken, felsefe ile tanıştığım çeyrek asır öncesinden bugüne kadarki zamanı kastediyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.