1 2 3 4 5 6 7 8

dini konularda fetva vermek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. dini bütün bir kişinin insanlara dine ait konularda bilgi vererek aydınlatması, yol göstermesidir.

  ateist biri çıkıp dinden bahsediyor ise gülün geçin. ibadet var mı? yok. eee sen kimsin ki vaaz veriyorsun demezler mi? derler. dedim gitti..

  kişi ne kadar doğru konuşur ise konuşsun. kendi hayatı konuştukları ile bağdaşmıyor ise ka'le alınmaz..

   
 2. Ateist ya da deist insanların , dini , inanan insanlardan daha cok araştırıp öğrenmesi ile de gerçekleşebilen bir eylemdir. İnanan insanın inanmakla ,inanmayanın inanamamakla elde ettiğini göreceğiz hep birlikte , dövüşmen (gülücük)

   
 3. Rahmetli turan dursun u aklima getiren baslik. Adam ateist. Ama ilahiyat mezunu ateist. Gencliginde imamlik bile yapmis bSimdi bu adam bisey deyince buna degil de hayatinda kitap dahi okumamis birine mi inanalim. Neymis ama o inancliymis.

  He he allah kabul etsin.

   
 4. araştırarak öğrenmek başka vaaz verebilecek yetiye sahip olmak başkadır. bir insanı dine bağlamak niyeti ile yapılan vaaz vardır bir de araştırıp öğrendikleri ile din ile alay edenler vardır. ateistlerin öğrendikleri ile bizim öğrendiğimiz neden farklı dersiniz..

  biz allah'a kul olmak, onlar nasıl kul olunmaz diye araştırır..

  turan dursun denilen kişi dini saptırmıştır. süleyman ateş gerçek din bu demiş ve turan dursun'u elestirmiş ise de ömer öngüt de süleyman ateş'i eleştirmiştir. dursun veya ateş gibi kişilerden ilim alacak da değiliz.

  o yüzden ne derler ise desinler ka'le alınmaz, alan varsa da başvuru yerleri bellidir..

  insanın en büyük yol göstericisi kur'an-ı kerimdir. allah'ın sözleridir. bizler vaaz verene değil, gerçeklere inanırız. gerçekleri yaşamı ile harmanlayan biri her zaman olacaktır ki ona da inanmak kişinin gerçeklik algısına, bilgisine kalmıstır. deccal illeti yeryüzünde, ilim sahibi olan da olmayan da vaaz verir olmuştur.

  tanım; din ile alakalı ne var ise ilim sahibi kişilerce dini saptırmadan insanlara aktarma olayıdır.

   
 5. ilim alacak kişi olarak ruh hastası ve sapık ömer öngüt'ü seçenleri gösteren başlık.

  kimlerin ne olduğunu da bu vesileyle kendi ağızlarından duymuş olduk.

  turan dursun'u zaten anlayacak ilim sizde yok da. bari zavallı süleyman ateş'i kenara atmasaydınız yaw. ahahaha.

  ömer öngüt'e kalsa kendinden başka kimse müslüman değildi zaten. herif öldü gitti, hala hakikat neşriyat adı altında yayın yapan (ben yayın yapan diyeyim, siz cebini dolduran anlayın) şakirtleri saçmalamaya devam ediyorlar. neymiş, ömer öngüt (kuddise sirruhu derler bir de parantez içinde) zamanında şöyle uyarmışmış, böyle söylemişmiş, bakın hepsi çıkmışmış...gündemdeki bütün siyasi olaylar hakkında taa bilmem kaç yılında bişey demiş mutlaka. zorlaya zorlaya gündelik olayları hadislere, ayetlere, sohbetlere yedirmeyi beceriyolar. arada gülmek eğlenmek isteyen herkes okumalı bence hakikat dergisini. çok öğretici çookk. ahahaha.

  ee, akıl olmayınca cahil mü'min ne yapsın? tabi bol bol konuşana itimat edecek. süleyman ateş zavallının hitabeti yerlerde. yazdıklarını da kimse okumaz. konuşan kimse ona giderler. bol bol fetva isterler. tezgah güzel valla. hz. supporters (k.s.) önden buyursalar da biraz fetva görse mü'minler.

   
 6. akıllı med-czr'in saçma sözleri ekranınıza düşmüş ise ka'le almayınız. kendisi kafayı din ile bozduğundan herkesi yobaz görüyor bir kendisi dini biliyor. aklı sıra ona buna çamur atıyor. komiksiniz demiştim zaten..

  tanım; bir kaç ateistten vaaz dinlediğimiz konudur..

   
 7. kafayı kimin dinle bozduğu belli.

  ben böyle masalları ciddiye almadığım için rahatım. fakat siz ciddiye alıyorsanız kaynağınızı iyi seçmelisiniz. öyle ömer öngütlerle falan yürümez o iş. islami camiada kendi müritlerinden başka ciddiye alan yok rahmetliyi. bakın biraz menzilcilerden feyz alın. ne güzel el etek öptürüp, tövbe kabul edip cennetten yer ayırtıyorlar. hem işe falan da sokarlar şipşak. bu dünyada sırtınız yere gelmez. öbür taraf zaten yok. burada cebini dolduran yaşadı.

  bu arada, siz hiç fakir cemaat lideri gördünüz mü??

   
 8. kişiler hakkında şöyledir böyledir demişmiyim? hayır. sadece, turan dursun dini anlatıyor süleyman ateş yalanlıyor. ömer öngüt de her ikisini gerçek din budur diye eleştiriyor. buradan yola çıkıp ömer öngüt yanlısı olduğumu çıkarttınız..

  evet kendisini seviyorum ve kendisi yazdıkları ile beni ikna etti. allah (cc) gani gani rahmet eylesin.

  lakin mürid olmak birine öyle kolay değildir. aşk adamı olmanız gerekir. mürid olmak kendin için değil şeyh'in ile yürümek takvaya ermektir. bir bakıma kapısında yunus emre gibi 40 yıl çalışmaktır.

  biz kendisini, milletin eteğini öpmediği için de sevdik..

  şahsen ömer öngüt gibi birini gördük..

  sohbet etmesek de bir kunduracı olduğunu biliyoruz. kitap satışları ile vakıf giderlerini karşıladığını biliyoruz. kendisi vefat ettikten sonra vasiyeti vakıf'ın devam etmemesi yolunda söylemlerini biliyoruz. bizim bildiğimizi zaten bilmeyen yok iken şahsımı müridi olarak görmeniz de bizim için güzeldir..

  yukarıda ki entry'de de demiştim. gerçekler kur'an ışığında görülür. kimi okur alay eder kimi okur iman eder..

  tanım; ömer öngüt gibi etek öpmeyen kişilerin vaaz vermesi gerekir diye düşündüğüm konudur..

   
 9. Bir nurettin yildiz eylemi.

  Cok büyük islam alimiymis, dikkate aliniz please. Asansöre dikkat ama.

   
 10. ben hep dini olmayan konularda fetva verdiğim için beni ilgilendirmeyen vasat durum.

  ama yine de, dikkatimi çeken bir konuyu buraya not düşeyim; türkiye'de ortalama bir ateistin dini bilgisi, ortalama bir müslümanın dini bilgisinden fersah fersah ileridedir.

  bana göre bunun sebebi de ateistlerin hiçbir veriyi dikkate almaksızın "hee lan allah yok ki" diyecek kadar aptal olmamalarıdır. yani adam ateist olma sürecinde şunu düşünüyor "ulan bu din bana saçma geliyor ama millet hayatını adıyor dine, namazdı,oruçtu,zekattı... acaba bu dinin gerçek olma olasılığı var mı? ölünce zebaniler tarafından gözaltına alınıp sorgulanır mıyım? " gibi. sonra gidiyor,islam tarihini inceliyor, kuran ayetlerini inceliyor vs. bunların sonunda ateist oluyor veya olmuyor. bu inceleme işi kişinin merak etme içgüdüsünün bir gereği olsa da bence genellikle bilinmezliğe karşı olan korkudan kaynaklanıyor,sonuçta ölümden sonra olacaklarla ilgili bilimin şu an için herhangi bir yorumu yok ama dinlerin var. bu sebeple gidip dinleri inceliyor. bir gün bilimin ölüm sonrası olacaklarla ilgili bir cevabı olursa, işte o zaman ateist olacak kişi dini incelemeyebilir ama o gün gelene kadar durum -bana göre- aşağı yukarı böyle.

  fakat dikkat edilirse bu kişi, ortalama bir müslümanın adını dahi duymadığı islam tarihindeki birçok kişiyi ve tartışmalı olayı incelemiş oluyor. işte bu sebeple ortalama bir ateist, ortalama bir müslümana din konusunda çok rahat bir şekilde ahkam kesebilir. ha ayrıca ortalama bir müslüman derken cübbeli ahmet'i değil, "4 halifeyi sayar mısınız?" sorusuna hz.yusuf, imam-ı şafi, fatih sultan mehmet gibi cevaplar veren sokaktaki sıradan insanları düşünürseniz bazı şeyler kafanızda şekillenecektir.-gülücük-

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.