1 2 3 4 5 6 7 8

dertleşmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. daha çok, acı çeken hayatın birçok zorluğuyla boğuşan ve yüzü gülmeyen insanların kendilerini dinleyip anlayacak birini bulduklarında içlerini, dertlerini o kişiye dökmeleri durumudur.

   
 2. genellikle bir kişinin 'benim derdim var' şeklinde başlaması ve diğerinin 'o da bir şey mi, sen bendeki derdi bilsen' diye konuyu ele alarak devam etmesi şeklinde gerçekleşen eylem.

   
 3. arınmak. kanarken bile, acının azaldığını hissetmek

   
 4. insanı raahtlatan kaygıları bir bir dile getirmesine olanak veren bir fiil samimi olunan arkadaşlarla yapılır.bazen anne babada önemnli rol oynar.

   
 5. Kaygıları,sıkıntıları yoğunlaşan kişinin bunlarla baş etme yolunda tıkandığını hissettiğnde güveneceği ve tecrübelerine dayalı akıl almaya ihtiyacı olanın karşısına gelmesiyle paylaşımlarını konuşarak aktarma eylemi. İçini dökenin rahatlamasıyla oluşan dingin hal,moral ve motivasyonuna terapi niteliğini taşır

   
 6. bir tür yarışmadır,

  dert olan şeyleri, karşılıklı ortaya dökerek hangimizinki daha büyük anlamaya çalışmaktır,

  sonuç bir yere varmaz. bir tür fukara avuntusu rehabilitasyondur.

  benim derdim hepinizin derdini döver, siz ne diyosunuz?

   
  (Bkz: anlata anlata bitirememek)(Bkz: dert yarıştırmak)(Bkz: dert ettiği şeye bak)(Bkz: kelin ilacı olsa kendi başına sürer)(Bkz: anlamak ile katlanmak arasında tükenmek)(Bkz: dertler derya olmuş)
 7. Içini dökecek birini bulunca ona ne var ne yok dökmektir.

  En iyi kişi kardeş olur benim için.canım kardeşim, dert ortağım. Olsa da dertleşsek.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.