1 2 3 4 5 6 7 8

derin dondurucu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. gıdaları uzun süre saklamak için kullanılan -18 dereceye kadar soğukluk veren buzdolabı tipidir.

   
 2. Unutunca bira patlatan dolap

   
 3. mehmet ali erbilin sunduğu programın sponsorlarından biri olan ve televizyonda sıkça reklamlarını gördüğümüz uğur markası ile özdeşleşen dolap.

   
 4. et ürünlerini veya kışlık erzakları şoklamak için kullanılan dolap.

   
 5. her evin mutfağında bulunan, gıdaları uzun süre muhafaza eden dolap.

   
 6. evlerin hızır reisidir.

  doğuda kışların uzun ve sert geçtiği malum. tarım ve hayvancılık yapılabildiği ölçüde yapılmaya çalışılıyor. iki mevsimi vardır aslında oraların, yaz ve kış. 9 ay kış, 3 ay yazdır. süt ve süt ürünlerini bütün öğünlerinde (kahvaltı da dahil) kullandıkları için, yöre halkı kendilerince tedbirler alırlar. önceleri yazın sağdıkları sütleri -koyun sütü olur genelde- bahçelerinde kurdukları ilkel odun ocaklarında kaynatıp, mayalatıp toprağın altında muhafaza ederlerdi. kış ayları yüzünü göstermeye başlayınca, toprağın altından özenle çıkarılır ve tüketilirdi. tutma yoğurt denilir ama orijinal adı tere mast'dır. ama artık çok fazla yapılmayan bir işlemdir. çünkü bazen küçük sürprizler de yok değildi. toprağın altında hava alan yoğurdun bozulma riski yüksekti. bölge kadınları başka çözümler üretmeye başladılar.

  yazın sağdıkları sütleri, kaynatmadan derin dondurucularda muhafaza etmeye başladılar. 1'lik, 5'lik pet şişelerinde. ve lazım oldukça dondurucudan çıkarıp çözüldükten sonra kaynatıp mayaladılar. kış aylarında yazın yedikleri taze yoğurdun tadına ve keyfine bu dondurucu ile kavuştular işte.

  yaşasın teknoloji

  (tebessüm)

   
 7. önceki senelere oranla bu sene daha çok dillerde dolaşıyor. özellikle kurban etinin derin dondurucuya atılıp uzun süre saklanması konusunda ciddi ifadeler duymaktayız. ben zaten derin dondurucuya sahip değilim. en yakın yerleşim yerine on beş km uzakta, ormanın ortasında yaşamamıza rağmen buzdolabının üst kısmında entegre dondurucusu diğer gıdalarımız için bize yetmekte. kurban eti konusunda görüş belirtemem, ince işler bunlar, beni aşar.

   
 8. uğur mu ?

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam