1 2 3 4 5 6 7 8

cin aralığı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bursa'nın cumalıkızık köyünde bulunan ve bakıldığında çıkmaz sokak olarak görünen Dünyanın en dar sokağı.

  Efsaneye göre Kurtuluş savaşı zamanında köyü basan Yunan askerleri yakmak üzere tüm köylüleri camiye toplamıştır. Köylüler bir fırsat yakalayıp bu sokakta iki evin bittiği noktada bulunan ancak bir insanın yan yan geçebileceği kadar büyüklükte olan aralıktan kaçarak Türk askerlerinin konuşlandığı tepeye ulaşırlar. Yunan askerleri sokağın girişinde geldiğinde insanlar buradan kaçması imkansız, kaybolmaları olsa olsa cinlerin işidir demiş ve o günden bu güne bu sokağın adı 'Cin Aralığı' olarak kalmıştır.

   
  (Bkz: cumalıkızık)
 2. Dün bizzat, içinden geçme fırsatı bulduğum, insanın kendini klostrofobik hissettiği(ki bunu 42 kglık halimle söylüyorum, ben bile daraldım), gerçekten de dünyanın en dar aralığı kabul edilebilecek kadar dar olan, iki bina arasında kalmış olan koridor.

  Rehber bizi, göstermek için çağırdığında, ilk bakışta anlamadım bile orada bir aralık olduğunu. İki bina birbirine yapışık, yol bitmiş zannettim. ancak görünce yaşadığım kısa süreli şaşkınlık sonrası, hikayesini duydum ve bu aralık sayesinde, diğer kızık köylerinin aksine, 700 yıllık cumalıkızık köyünün kurtuluş savaşı sırasında ayakta kaldığını öğrendim. Bizzat görüp, o hikayeleri dinlemenizi ve o aralıktan geçmenizi tavsiye ederim.

   
 3. Galiba kınalı kar dizisi orada çekilmiş.

  köyün orijinal yapısı korunmuş.

  kızık ismi oğuzların bir boyunun ismiymiş.

   
  (Bkz: cumalıkızık)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam