1 2 3 4 5 6 7 8

çekirdekleri doğaya kazandırma

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Evdeki çekirdek ve tohumları rastgele serperek doğaya kazandırma konulu başlıktır.

  her gün biraz hava alabilmek için sınırlı süre içinde yapabildiğim yürüyüş güzergahında yolun kenarında mülkiyetsiz bir bölge var. Sahibi yok yani tamamen başıboş. İnanmayacaksınız ama botanik parkına dönüşmüş durumda. Bugüne kadar orada bilinçli olarak ekim dikim işi yapmış birini görmedim . Bitkilere bakım yapan budayan birini de görmedim. Bitkiler tamamen doğal olarak yayılmış. Tek avantajı yoldan geçen ot kamyonlarından savrulan otlara , tohumlara , polenlere açık bir yer olması. Evde bir kutuda biriken çekirdek ve tohumları oraya aralıklarla bırakmayı düşünüyorum. İnşallah tutunurlar.

   
 2. beton yığınları arasında toprak parçası bulduğumuz da gerçekleştirmemiz gereken kazanım.

  kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin, diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Yalnız bu hadisi de unuttuğumuz için, genelde ağaçları yakmayı ve kesip, yerlerine taş sütunları dikmeyi tercih ediyoruz.

   
  (Bkz: hadis-i şerif)
 3. tam benlik dediğim konu...doğayı bilmem ama evde rutin belli bir miktarda çekirdek çitlemek ve kabuklarını sağa sola serpmek suretiyle bilmedende olsa destek olmuşum.(kahkaha)

   
 4. öykü sen yüzünü yıka öyle bak başlığa

  çekirdk kabuğu değil çekirdeğin kendisi ..ha ha haa

   
 5. Kayısı çekirdeklerini çocukken toprağa gömerdim sürekli

  Filizlendiler mi acaba

  Var olanı değerlendirmedir

  Doğa zaten dünden hazır çiçeklenmeye,yeşermeye

   
 6. gülmeyin yahu bir akrabamız bahçesinde karpuz yerken çocuklar çekirdekleri gelişigüzel sağa sola tükürmüşler ağızlarından ve bir çekirdekçik tutunmuş toprağa gözlerden uzak büyümüş uzamış ve karpuz vermiş . Böyle şeyleri unuttu tabi herkes mucize gibi gelmiş onlara.

   
 7. toprağın mucizelerine şahit olduğum başlık...daha neler görecek bu gözler bilmiyorum al işte şimdi her karpuz yiyişimde düşünürüm hangi çocuğun tükürüğü diye...bi karpuz kemirme zevkimiz vardı ondanda ettiniz, mutlu musunuz hııı mutlu musunuz?(yamuk ağızlı tribal sarı top kafa şeysi)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.