1 2 3 4 5 6 7 8

bolu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ankara istanbul arasında soğuğu çok sert geçen, aşçıları ünlü olan mengen ilçesinin bulunduğu, hemen hemen her ilde kişisi bulunan gerede ilçesinin bağlı olduğu il.

   
 2. vefat etmiş ünlü iş adamı izzet baysal sayesinde kalkınmış ki şehirdeki birçok halka hizmet eden alanların yapımında büyük katkıları vardır, üniversitesi bile onun katkıları ölçüsünde kurulmuş türkiye'nin ilk ve tek vakıf destekli devlet üniversitesi olma ünvanını yakalamış, yemyeşil, insanları pek zengin ankara ve istanbul'a yakınlığı sayesinde abant, yedigöller, gölcük gibi turistik yerlere bol bol yerli ve yabancı turist çeken il. ki bolu köken olarak il demektir. özellikle arap turistler tarafından abant gölü bol bol ziyarete uğrar. ''bolçi'' adlı çikolatalarıyla da ünlüdür.

   
  (Bkz: abant izzet baysal üniversitesi)
 3. en büyük ilçesi gerede'dir.

   
  (Bkz: gerede)
 4. ahçılarıyla da meşhur olan ilimiz.

   
 5. Doğa güzellikleriyle insanı büyüleyen (abant, yedigöller, gölcük..) bir şehirdir. fakat şehir küçük bir şehir olmasına rağmen büyük şehirlerdeki fiyatlarla yarışır durumda.

   
 6. mantısıyla meşhur güzeller güzeli ilimiz.

   
 7. havasından mıdır, suyundan mıdır,yoksa genetik midir bilinmeyen,en iyi aşçıları yetiştiren şehrimiz.

   
 8. perşembe demekmiş tdk.nın yalancısıyım.

   
 9. Aşçıları kadar hocalarıyla da ünlü olan ilimizdir. Hatırlayınız Boluspor deplasmana nefesi kuvvetli bir hocamız tarafından dualar eşliğinde uğurlanmıştı.

   
 10. evliya çelebi'nin ' bilginleri pek çok, ahalisi Muhammedi yet kitabı okuyan, Oğuz adamları olan, Suyunun ve havasının latif oluşundan güzelleri çok olan, Kadınları hep ferace giyip gezdiği, gayet örtülü olduğu, Bağ ve bahçeleri gayet çok , methe değer beyaz kiraz ve bozası olan, Halkının çoğu tüccar ve kibardır' dediği şehir.....

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.