1 2 3 4 5 6 7 8

birinin akrabalarını arayıp sormaması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yaşça daha küçük olan bir kişinin, bekarsa sadece kendisinin evliyse eşiyle birlikte akrabalarını, aile büyüklerini telefonla da olsa aramaması durumudur.

  özellikle kandillerde, bayramlarda, büyüklerin bir telefon bekledikleri özel günlerde aranmaması büyükler için hayal kırıklığına sebep olur. Aramayan kişi için ise herşeyden öte bir ayıptır bu yaptığı.Bazı aile büyükleri sürekli aranmak istendikleri için böyle özel günlerde aransalar dahi normal zamanda da aranmıyorlar diye küsüp tavır koyabilirler.

   
 2. "akrabaların arayıp, sorulmaması sorunsalı" şeklinde düzeltilebilecek başlık, sanki bu halinde bir gariplik var gibi.

  gelelim konuya, kişinin aile büyüklerini, akrabalarını arayıp sormaması ve onlara karşı ilgisiz olması durumudur.

  benim düşüncem, akrabalar beni arayıp, sorsundur, illa bir sıralama mı olmalı, ilk sen arayacaksın diye bir kanun var da biz mi biliyoruz.

  akrabalık ilişkileri kuvvetli olmayan kişilerce yapılandır, yargılamak bize düşmez zannımca.

   
 3. kim demiş arayip sormamayi.

  işleri dusunce hem de defalarca ararlar diye tanimlanabilecek konu..

   
 4. günümüz dünyasında akrabalar ile aranın illa bir biçimde bozulmasından ötürü muhakkak gerçekleşen durum. öyle akrabalarıyla arasının ciddi bir biçimde iyi olduğu bir insanla pek karşılaşmadım, ben de dahil.

   
 5. aradaki bağların koptuğunu ve soğukluğun girip umursamadığını veya menfaati olmadığını gösteren durum.

   
 6. akraba bağları zayıf demektir

  pek aklına gelmiyordur arayıp sormak

   
 7. Yerine telefondan mesaj çekilerek yetinilecek eylemdir.

   
 8. gayet normal karşıladığım vasat durum.

  biriyle paylaştığım tek şey ortak bir dede,amca,teyze vs. ise neden zoraki bir samimiyet içinde olayım ki? her insan arkadaş seçerken belirli kriterlere sahiptir, kafasının uyuştuğu insanlarla da keyifle ve isteyerek buluşur,konuşur,dostluk eder ama akrabalarını seçme lüksü yoktur. çok çok yapabileceğin, kafa yapının uyuştuğu akrabalarınla isteyerek ve keyif alarak samimi olursun, uyuşmayanla da işte bayramda,düğünde,cenazede vs. üç beş kelam edersin, hepsi bu.

  zaten insanlar iş yerinde,yaşadığı apartmanda vs. zoraki ve genelde tamamen yapmacık samimiyet zincirine maruz kalıyor, bırakın da yanında nefes alabileceği üç beş dostunu istediği gibi seçsin.

   
 9. o birini, akrabaların arayıp sorup üstüne bir de fırça çekmesiyle sonuçlanacak durumdur.

  maalesef akrabalarımızı biz seçmiyoruz ama iştesi var.

   
 10. mal mülk davasi nedeniyle araları soğumuştur. göresi gelmez sorası gelmez. ha bir de bu işin maneviyat boyutu var lakin çoğu kimsenin haberi yoktur belki. sıla-i rahim. önemlidir. es geçilmez her ne kadar da aralarında türlü sebeplerden oluşan tartışma soğukluk vs. durumların görmezden gelerek insani vazife yerine getirilmeli. sen sor ki sorulasın...

  du hele halamı arayım.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.