Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

bir şeyi 40 kere söylersen olurmuş

paylaş araştır

1. çok istenen bir şeyin gerçekleşmesi için sürekli onu dillendirmek, söze dökmenin faydalı olacağı düşüncesidir

2. evrene mesaj gönderme şeysi bir aç insan kırk kere doydum deyip doyamıyor tez iptal

3. bazen bin defa da söylesen gerçekleşmeyen, düzelmeyen ve hatta geri dönüşü olmayan durumlar üzerindeki etkisi sıfır olan söz.

4. bir atasözü mü, batıl inanç mı yoksa iyi dilek göstergesi mi emin olamadığım söz.

çok sevdiğim, rahmetli anneannemden duymuştum galiba ilk kez, çocukluğumda. "zihnini ve dilini olmasını istediğin şeylere yok, istemediğin şeylere değil" anlamında kullanırdı. bana da boş dilekte bulunmaktansa, olumsuzlardan ziyade olumlu şeylere odaklanmayı hatırlatır bu söz belki de bu yüzden.

5. sürekli bir şeyi dile getirirsen gerçekleşeceğine inanılan söz. ne kadarı tutmuştur bilinmez ama kötü bir şey söyleyen insanlara ihtar niteliğinde söylenir.

6. halk arasına yerleşmiş deyim,,lakin geçerliliği tartışılır

7. hurafeden öte olmayan halk söylemi. olacağını bilsem bırak 40 kere 40 bin kere söylerim.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.