1 2 3 4 5 6 7 8

BionTech

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 2008'de Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan şirkettir.

  Yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yapmış.

  Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı.

  2020 yılında koronavirüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşma yapmış.

  Avrupa Birliği, iki şirketin ortak girişiminden aşı almak için 200 milyon dozluk bir sözleşme imzalamış.

  Aşının başarıya ulaşması durumunda Japonya 120, ABD 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak için sözleşme imzalamıştı.

  Bugünlerde 20 milyar euro değerini de aşan şirketin piyasa değeri, Times gazetesine göre Prosche ve Deutsche Bank'tan daha fazla.

   
  (Bkz: coronayı yüzde 90 durduran aşının geliştirilmesi)
 2. vikipedi'nin dediğine göre; almanya merkezli halka açık biyoteknoloji şirketi. çeşitli hastalıkların tedavisi için hastaya özgü yaklaşım ile aktif immünoterapiler üretmektedir. kanser immünoterapisi için mrna tabanlı ilaçlar, bulaşıcı hastalıklar için aşılar ve nadir hastalıklar için protein tedavileri geliştirmektedir. türkiye'de çin menşeili sinovac'a muadil olarak sağlık bakanlığınca uygulanmakta olan almanya menşeili korona virüs aşısıdır. yapılan bir araştırmaya göre sinovac'ın iki doz etkinliği biontech'in bir doz etkinliğinden bile düşük olduğu iddia edilmekte. -70 santigrat derecede taşınması gerektiğinden soğuk zincir lojistiğinin çok iyi olması gereken aşı.

   
 3. Sağlık Bakanının açıklamasına göre bugün itibarıyla orta ve ağır engelli vatandaşların da aşılamasına başlanacakmış. 50 yaş üzeri için aşılamalar 1 Haziranda başlayacak.

   
 4. kurucuları; türk prof.dr. uğur şahin, eşi dr.özlem türeci ile christoph huber. aynı zamanda prof.dr. uğur şahin şirketin ceo'su, dr. özlem türeci ise baş tıbbi sorumlusudur.

   
 5. Alman aşı firmasıdır.

  Ama çoğu kişinin söylemi sinovac aşısı olmak daha iyiymiş o sıra bize de gelecek illa biontech mi sinovac mi kararsızım.

   
 6. Aşının yan etkilerini taradım da özetleyeyim:

  tutulma benzeri kol ağrısı,

  aşı olunan kolda şişme,

  baş ağrısı,

  halsizlik,

  mide bulantısı, kusma

  baş dönmesi,

  çarpıntı,

  ciltte kızarıklık,

  ishal,

  boğazda kaşıntı,

  ateş

  Bu belirtilerin bazıları bazı kişilerde ortaya çıkıyor.

  Hiçbir belirti göstermeyen de varmış.

  Parol ya da minoset dışında ilaç almayın deniyor.

  Alerji belirtisi gösterirseniz serum takılıyormuş.

   
 7. aşıyı olduk. kolda bir-iki gün orta şiddette ağrı olduğu doğrudur fakat öyle ağrı kesici alacak kadar da değildi. kolun üzerine yatmadıysanız, kolunuza çok yüklenmedi, yoğun iş yapmadıysanız sorun olmuyor. bir de kronik hastalıkları, bağışıklığı düşük ve panik atak sorunu olan kişilerde süreç farklı seyrediyor doğal olarak.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.