1 2 3 4 5 6 7 8

BionTech

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 2008'de Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan şirkettir.

  Yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yapmış.

  Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı.

  2020 yılında koronavirüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşma yapmış.

  Avrupa Birliği, iki şirketin ortak girişiminden aşı almak için 200 milyon dozluk bir sözleşme imzalamış.

  Aşının başarıya ulaşması durumunda Japonya 120, ABD 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak için sözleşme imzalamıştı.

  Bugünlerde 20 milyar euro değerini de aşan şirketin piyasa değeri, Times gazetesine göre Prosche ve Deutsche Bank'tan daha fazla.

   
  (Bkz: coronayı yüzde 90 durduran aşının geliştirilmesi)
 2. vikipedi'nin dediğine göre; almanya merkezli halka açık biyoteknoloji şirketi. çeşitli hastalıkların tedavisi için hastaya özgü yaklaşım ile aktif immünoterapiler üretmektedir. kanser immünoterapisi için mrna tabanlı ilaçlar, bulaşıcı hastalıklar için aşılar ve nadir hastalıklar için protein tedavileri geliştirmektedir. türkiye'de çin menşeili sinovac'a muadil olarak sağlık bakanlığınca uygulanmakta olan almanya menşeili korona virüs aşısıdır. yapılan bir araştırmaya göre sinovac'ın iki doz etkinliği biontech'in bir doz etkinliğinden bile düşük olduğu iddia edilmekte. -70 santigrat derecede taşınması gerektiğinden soğuk zincir lojistiğinin çok iyi olması gereken aşı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.