1 2 3 4 5 6 7 8

bilgisayar yazılımları ile istihbarat

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. genel ağa bağlı elektronik, elektro-mekanik araçlardaki yazılımlarla yapılan istihbarattır.

  bu yazılımlar işletim sistemi, paket program, virüs olarak tanınan kullanıcının farkına varamıyacağı arka planda çalışan programlardır.

  açık istihbarat kaynakları olan paylaşım ortamları dışında,

  aracın uzaktaki başka bir bilgisayar tarafından elegeçirilmesi ile ya da güncelleme yapılarak ta istihbarat yapılabilmektedir.

  elektronik araçlar, genel ağa bağlandıklarında veri aktarabilen araçlardır. konum da dahil, ekrana girilen bütün karakterler cihazın-yazılımın üretildiği ülkedeki veri toplama merkezine aktarılır, işlenir. anlamlı çıktılar haline getirilir.

  elektro-mekanik araçlar otomobil ve iş makinası gibi elektronik kontrol ünitesi (e.c.u.) olan araçlardır. bunların bütün işlevleri üretildikleri ülkelerdeki veri toplama ve kontrol merkezlerinden yönlendirilebilir.

  kötü niyet sözkonusu ise,

  mesela bir otomobilin konumu, üretildiği ülkeden takip edilebilir. kapısı kilitlenebilir, açılabilir. motoru çalıştırılabilir, durdurulabilir. fren sistemine, direksiyon donanımına, gaz pedalına ve güç aktarma organlarına müdahale edilerek kaza yaptırılabilir.

  bir ülke, milli yazılımlarını üretip geliştirmedikçe bunun önüne geçemez.

   
  (Bkz: istihbarat)(Bkz: bilgisayar)(Bkz: internet)(Bkz: kodlama)(Bkz: bilgisayar mühendisliği)(Bkz: yazılım)(Bkz: bilgisayar korsanı)
 2. bu başlığın açılmasının üzerinden aylar geçti.

  abd yabancı cep telefonlarını daha yeni yasaklamış..dediğim konu.

   
  (Bkz: darısı dostlar başına)(Bkz: darısı başına)
 3.  
  (Bkz: spyware)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.