1 2 3 4 5 6 7 8

baybars

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. tam adı, Baybars el-Melik ez-Zahir Rükneddin es-Salihi el-Bundukdari ( 1233- 1277 )

  memlükler devleti'nin gerçek kurucusu sayılır.

  vakti zamanında çook küçükken esir pazarında satılır baybars. üstelik gözündeki leke yüzünden defolu, özürlü muamelesi görür, ucuza satılan, işe yaramazlar kısmında satılır.

  kendisini satın alan emir aytekin tarafından kahire'ye getirilir, burada kendisi orduya katılır ve kısa zamanda üstün meziyetleriyle göz kamaştırır ve ordu içinde yükselir. kendini gösterdiği olay ise ayn calut savaşıdır. moğolların her yeri istila ettiği dönemde önlerinde kalan tek güç memlüklerdir. Ayn Calut Savaşı, tarihin akışını değiştiren en kesin sonuçlu savaşlardan biridir. Memlükler kazandığı bu zafer ile Müslümanları o güne kadar maruz kaldıkları en büyük tehditten kurtarmış oldu. Bu zaferle Suriye ve Mısır'dan başka Mağrib hatta bütün Batı Avrupa Moğol istilasından kurtarılmıştır. Zira Moğollar Müslümanların doğudaki son kalesi Mısır'ı ele geçirmiş olsalardı Mağrib'i de kolaylıkla zapt edebilir ve oradan İspanya'ya geçerek bütün Batı Avrupa'yı istila edebilirlerdi.

  memlüklerde sultanı öldüren sultan olur anlayışı vardır, ayn calut savaşından sonra gösterdiği üstün başarılar ile iyice sevilen, sayılan biri olan baybars, baştaki sultanı öldürür ve kendisi sultan olur. moğollara ve haçlılara karşı savaşlar kazanır, halifeliği yeniden tesis eder, yenilmez denilen hülagu, mengü gibi moğol hanlarına ders verir. Devlet idaresine getirdiği yenilikler ve imar ettiği birtakım müesseseler ile devleti merkezi bir yapıya kavuşturmuştur.

  gözündeki leke yüzünden esir pazarında ucuza satılan esir, durdurulamaz denilen moğolları durdurur,

  gün gelir sultan olur, adı da baybars olur.

   
 2. Yeğenimin adı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam