1 2 3 4 5 6 7 8

baltacı mehmed paşa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çorum osmancık doğumlu olan paşamız, mülki osmaniye'yi gezdikten sonra istanbul'a gelmiş, sarayın balatcılar ocağında görevlendirilmiştir. baltacı lakabı buradan gelir. Paşamız güzel sesiyle, güzel yüzüyle tanınır, bilinirmiş. çok güzel ezan okur imiş. Onunla ilgili tarihte en bilinen olay ise tüm yukarıdaki söylediklerinden ziyade katerina meselesidir. olayı bir de benden dinleyin derim zira orada bulunanlardan biri benim büyük büyük dedem olur imiş desem de kanmayın canlarım. neyse gelelim olaya;

  İsveç Kralı savaşta rusya'ya yenilince Osmanlıya sığınır, hani şu demirbaş şarl dedikleri. neyse efendim bu demirbaşı Rusya kralı ister, Osmanlı vermez. Rusya ısrarla tacizde bulunur, Osmanlı ise olum bak git modundadır. gurur meselesi olmuş bu durum.

  Nihayet bu tacizlerin artması üzerine Baltacı paşamız bekleyin lan geliyoruz der ve sefer çıkar.

  Emrinde yüz bin kişi vardır fakat rusya'nın elindeki silahlar bizden çok çok daha ileridir.

  Paşamız rus askerlerini prut bölgesinde bataklıkta kıstırır, 4/5 gün karşılıklı zayiatlar verilir,

  En sonunda rusya barış talebinde bulunur, Paşamız akıllıca davranır, barış talebinde bulunulduğu sırada tekrar emir verir, saldırı gerçekleşir.

  Buradaki maksat, '' biz barış istemeyecek kadar güçlüyüz '' mesajıdır.

  Ruslar son savunma püskürtmesinde akşam vakti olduğundan, Osmanlı'nın geri çekilen askerlerini ordunun bi kısmı sanmışlar, halbuki ordunun tamamı olduğunu bilseler ve devam etseler, osmanlı'yı imha edebilecekler. Osmanlı'nın bu savaşta üstünlüğü sayıca fazla olmasıdır. Rusların ise topları tüfekleri bizim orduyu mahvediyor.

  Barış talebinde Çar, '' ne istiyorlarsa verin '' der. Böylece antlaşma yapılır hem de güzel bi antlaşma, her şey Osmanlı'nın lehinedir.. İsveç kralı antlaşma yapılmamasını, Çar'ın esir edilmesinden yanadır, padişahı gaza getirir. Baltacı '' adam olaydın da sen esir etseydin karşiim '' diyerekten olası bir felaket yaşamaktansa, zafer ile dönmeyi makul görmüştür.

  Fakat Baltacı paşamız, İsveç kralı ve kendini sevmeyen bazı devlet adamlarının iftiraları ile sürülür. Malum şu Katerina mevzuu, bir de rüşvet aldığı konusunda. Bunların da aslı astarı yoktur.

  Padişah etrafın gazıyla bir de rusya'nın antlaşma şartlarını yerine getirmemesi, paşamızın üstünde bulunan sis bulutlarını çoğaltmış, nitekim kendisi sürgüne yollanmış midilliye ve yine orada hayatını kaybetmiştir.

  Saygılarımızla Mehmed Paşa.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam