Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/bakla-zehirlenmesi/
Yazdırılma Tarihi : 12 Nisan 2021 Pazartesi 06:23

bakla zehirlenmesi

 

 1. küçük yaşlarda evde piştiğinde kokusuna bile tahammül edemediğim bakla yemeğini gençlik yıllarımda biraz da olsa yemeye başladım. ta ki iki sene önce bir tabak sadece bakla yemeği yedikten biraz sonra bakladan zehirlendim ve sonu istifra oldu. ve çocukluk yıllarımdaki gibi yine kokusuna tahammül edemez oldum ama ailede diğer bakla severlere saygım sonsuz buyursunlar yesinler. bana kimse bundan sonra bakla yediremez tıpta da incelenmesi gereken bir konudur kanımca.

  16.01.2021 13:29 ali mühendis
 2. Başıma geldikten sonra araştırdım. Bakla zehirlenmesine favizm deniyor. İsmi bakla ile yapılan bir tür yemek olan favadan geliyor.

  Az miktarda tüketince pek etkilemiyordum ama belli bir miktarı aşınca fazla etkilediğimden ve zehirlendiğimi hissettiğimden hayatımdan tamamen çıkardığım sebzedir.

  Sadece bakla yemeği yemek değil polenlerini dahi solumamak gerekiyormuş. Emziren anneden sütle bebeğe geçtiği için dikkatli olunması gerekiyormuş.

  Kalıtımsal olarak altsoya geçen enzim eksikliği nedeniyle, bakla tüketen bazı kişilerde hemolitik anemi gelişebiliyormuş. Sadece bakla değil bazı ilaçlardan da uzak durmaları gerekiyormuş. Kinin, antipiretikler, sulfonamid grubu antibiyotikler bunlara örnekmiş.

  sizde favizm olduğunun bilinmesi ve üzerinizde taşımanız gerekiyormuş çünkü ameliyat sırasında kullanılan halotan gibi bazı maddeler bu kişiler için sakıncalıymış.

  İlginç bir şekilde bu hastalığa yatkın olan kişiler aynı zamanda sıtma hastalığına karşı doğuştan dirençliymiş.

  16.01.2021 13:59 dermess