1 2 3 4 5 6 7 8

ardahan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. doğu Anadolu nun canı. kendi halinde şirin ili. ruslarla yapılan savaşlarda verilip verilip geri alınan meşhur "kars-ardahan-batum" üçlemesinin üyesi. (ne şirindir ahh ahh öperim yanaktan)

   
 2. Serhat (sınır, uç beyi) olmanın zorluğu ile birlikte bir de soğuk iklimi sırtlamak zorunda olan şirin ilimiz. Değer verilip desteklenmelidir. Sınırlarımızın Sivas'a kadar çekilmemesi için kritik öneme sahiptir.

   
 3. Merkez nüfusu ile Türkiyenin en küçük, genel nüfusu ile 3. en küçük doğu anadolu bölgesindeki güzel ilimizdir.

  İnsanı sıcakkanlıdır ancak esnafı ile ilgili olumlu şeyler söylemek zordur. Kaldığım 3 sene zarfında hiçbir şeyin ustasını bulamadım. Olanlarda canları isterse telefona cevap veriyor, istemezse vermiyor. Ayrıca bir cihazı tamir etmeye çalışırken genelde daha çok bozuyorlar. Özellikle oto tamircisi var ama yok. Ardahanlılar ve kamu kurum kuruluşları genelde oto tamirini Kars'ta yaptırmakta. Ev sahipleri, evlerini fahiş fiyattan kiralama derdindedir. Büyük şehirlerle yarışmakta kiralar.

  Köylerinde gezerken sizin yabancı olduklarını anlarlar ve kim olduğunuza bakmaksızın, sormaksızın evlerine davet ederler. Elde avuçta ne varsa ikram ederler. Sıcak insanlardır.

  Nüfusa oranla en çok internetten alışveriş yapan iller arasında genelde ilk 3'de olma sebebi bundan olsa gerek. Devlet hastanesi merkezde ve Göle'de vardır. Hastane var ama doktor sıkıntısı çoktur.

  İklim olarak 9 ay kış ve soğuk vardır. 29 Ekim ve Mayısta kar yağmışlığı vardır. Yazları ise bildiğiniz ilkbahar gibidir.

  Eğer burada yaşayacaksanız dizel araç kullanmamanızı tavsiye ederim. Zira dizel araçlar aşırı soğuklar sebebi ile sıklıkla çalışmamakta.

  5 ilçesinin isimleri Hanak, Damal, Göle, Çıldır, Posof'tur.

  Aralarında en kalabalık olan Göle'dir. Ardahan'dan Erzurum'a geçiş güzergahında diğer ilçelere nazaran daha gelişmiş ilçesidir.

  Damal her yıl Atatürk silüetinin ortaya çıktığı ilçesidir.

  Posof karadeniz yapısına ve iklimine sahip ilçesidir. Güzergah üzerinde bulunan Ilgar dağı geçidi genelde aşırı sisli olup, kar yağdığında il merkezi ile ilçenin irtibatının uzun süre kesildiği yerdir. İlçede bulunan Türkgözü hudut kapısı ile gürcistan'a yoğun şekilde giriş çıkış yapılmaktadır.

  Hanak merkeze en yakın ilçesidir.

  Çıldır bir diğer hudut kapısı olan Aktaş hudut kapısının bulunduğu ilçedir. Aynı zamanda kışın tamamen donan ve üzerinde at arabaları ile gezilen Çıldır gölüde bu ilçede bulunur.

  Uzun süreli yaşayacaksanız 9 ay süren kışın ortalama -15~-25 derecelerde seyrettiği bir ilde olacağınızı gözönünde bulundurarak hazırlığınızı yapmanızı tavsiye ederim.

   
 4. survivor yarışmacısı.

  il değil o artık bir yarışmacı ismi. belki böyle bir il olduğundan bile haberi olmayanlar öğrenmiş oldu yarışmacı sayesinde. tabi hala isim olarak görenlerde var olabilir ya da olmayabilir. çok mu abarttım acaba?.

   
 5. Aklıma gelenler, atlar, halay, Kura, soğuk, terekeme, ahıska, malakan, kaz, kaşar peyniri

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.