1 2 3 4 5 6 7 8

anadolu rock

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. rock müziği anadolu ezgileriyle sentezleyen bir müzik akımıdır.

  Yanılmıyorsam ilk bu kavramı ortaya koyan moğollardır.

  en başarılı olanı da bana göre haluk leventtir.

   
 2. 70'lerde Anadolu pop deniyormuş bu müziğe, daha sonra nasıl olduysa Anadolu rock olmuş, iyi de olmuş açıkçası.

  bir efsanedir haluk levent ama cem Karaca'yı tek geçeriz.

   
 3. Oldukça sevdiğim bir müzik türü.

   
  (Bkz: cem karaca)
 4. ''1960'lı yılların başlarında beatles'ın, 'within you without you' parçasında 'sitar' kullanması avrupalı toplulukların doğu mistizmine yönelişini başlatır. yurtdışında ilk dönemlerde beatles, daha sonraları rolling Stones, led zeppelin, yes, king crimson, pink floyd ve daha bir çok grup bu kuşağın grupları olarak dünyaca üne sahipti.

  bu grupların patlamasının yaşandığı '67-'68 yıllarında, türkiye'de de başta erkin koray, cem karaca, barış manço ve moğollar olmak üzere birçok grup ve müzisyen kendilerini yurt çapında üne kavuşturacak ilk 45'liklerini çıkarmışlardı ve moğollar'ın ilk dönem klavyecisi murat ses'in öncülük ettiği bir akım olan anadolu pop'un temelleri de yine aynı senelerde böylece atılmış oluyordu.

  yurt dışındaki birçok sanatçı ve topluluk doğu kültürünü ve müziğini araştırmak için başta hindistan olmak üzere diğer doğu ülkelerine giderler.

  avrupalı müzisyenler binlerce kilometre uzaklıktaki doğu ülkelerine gitmek zorunda kalırken yurdumuzdaki sanatçılar için en büyük kaynak anadolu olur. yurdumuz sanatçılarının farkında oldukları birşey vardır ki bu da kendi ülkelerinin müziğinin aslında çok köklü bir geçmişe sahip olduğu ve de en önemlisi altmışlı yılların ikinci yarısında temelleri abd'de atılmış olan psychedelic rock akımının kendi ülkelerinin müziğinin özünde bulunduğuydu.

  beatles parçalarında sitar kullanmıştı, oysa anadolu, başta bağlama olmak üzere cura, kabak kemane, kemençe, ıklığ, davul, zurna, kaval, ney, mey, klarinet, ud, tanbur, cümbüş ve benzeri birçok enstrumanı içinde barındıran, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, binlerce türkünün anavatanıdır.

  batının '68 kuşağı hippileri de doğu mistisizmine meraklıydı ve bu konuda bolca araştırma yapıyorlardı. türkiye'de yaşayan müzisyenler ise zaten bu olayın içinde doğup büyümüş oldukları için bu onlar için çok büyük bir avantajdı ve bunu çok iyi değerlendirmesini bilip hem batıdaki dünyayı sallamış grupların çalışmalarından, hem de kendi ülkelerinin yerel müziğinden yararlanarak çok sağlam doğu batı sentezleri ortaya çıkarmasını bildiler.''

  evrensel rock müziğinin anadolu ezgileriyle sentezlenmesi sonucu ortaya çıkan müzik türü. ilk yıllardaki örneklerinin kalitesine, adana ekolü(haluk levent,murat göğebakan,murat kekilli gibi sanatçılar) yaklaşamasa da kendi stillerini ortaya koymuştur. ama ileride, bu topraklar üzerindeki zengin müzik ve kültür hazinesine ulaşıp içselleştirmeye çalışan yeni nesil müzisyenlerinin çok daha kaliteli işler ortaya çıkaracağından eminim.

   

  ekleme :

  edit: kaynak unutulmuş buyrun; http://www.anadolurock-ailesi.20m.com/nedir.htm


  12.02.2015 16:06 tarihinde eklendi.

 5. cem karaca ve erkin koray öncülerindendir.

   
  (Bkz: cem karaca)(Bkz: erkin koray)
 6. ilk kez cem yılmaz tarafından 7 adımda anadolu rak nasıl yapılır şeklinde formülize edilerek sistemleştirilmiştir

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.