1 2 3 4 5 6 7 8

allah dağına göre kar verir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. Kar, yükseltisi çok olan yerlerdeki koca dağların üstüne daha çok yağar, oralar daha soğuktur; küçük küçük tepeler ise deniz seviyesine daha yakın ve sıcaklık daha yüksek olduğu için, bu tepelere kalıcı kar nadiren yağar hatta kar yerine yağmur yağar, bu sözün gerçek anlamıdır.

    Mecazen ise, allah, her insana kaldırabileceği kadar sorumluluk, sıkıntı, dert verir, dayanabileceği ölçüde imtihanlara tabi tutar. Bu söz, "allah kimseye kaldırabileceğinden fazla yük yüklemez" ile aynı manaya gelir.

    Bazı kişilere uzaktan bakınca, hiç derdi, tasası yokmuş gibi, güllük gülistanlık yaşıyormuş gibi gelir. Bu haksızlık değil mi diye düşünür, fazlaca yükün altında ezildiğini gören kişi. Ancak kimse bu dünyada sıfır yükle yaşamaz, yaşasa insan olamaz. Hayvanların bile dünyada bir sürü dertleri var, barınma, hayvan popülasyonu içersinde yer edinme, başka hayvanlara yem olmama, eşini bulup üreme gibi. Kaldı ki daha kompleks bir varlık olan insanın, bulunduğu konum ve şartlar çervesinde muhakkak büyük ya da küçük, önemli ya da önemsiz gözüken dertleri, çözmesi gereken sorunları, aşması gereken engelleri olacaktır. Ancak hiç biri kişinin çözemeyeceği, aşamayacağı kadar büyük ve zor değildir.

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.