Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8

afyon

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. mermerin başkenti. güzel kaplıcalarını da unutmamak gerek. sandıklı'da yunus emre ve taptuk emre'nin mezarlarının da bulunduğu il.

   
  (Bkz: yunus emre)
 2. haşhaş bitkisinden elde edilen narkotik bir maddedir

   
 3. Mermeri, kaymağı, sucuğu, kaplıcaları ile meşhur İç Batı Anadolu Bölümünde yer alan ilimiz. ayrıca cumhuriyetin kazanıldığı topraklardan birisidir

   
 4. afyon kocatepe üniversitesinin bulunduğu şehir.

  şehirde bulunan merkez kampüsün ismi ans (ahmet necdet sezer) kampüsüdür.

  plaka numarası 03'tür.

  şehrin futbol takımının en önemli sloganı "afyok"tur

  önemli şehirleri birbirine bağlayan kavşak noktası olarak bilinir ki bu şehirler; izmir, antalya, ankara ve bursa gibi metropollerdir.

  son yıllarda şehirde kaplıca turizminin önemi daha iyi kavranmış ve çok iyi geliştirilmiştir.

   
 5. TRENLE KIŞIN SOĞUK RÜZGARINI İÇİNE ÇEKEREK İSTASYONDA İNİP ŞEHRİNİ GEZİP,SONRA GAZLIGÖLE AYIRTTIĞIN OTELDE KEYİF YAPTIKTAN GÜNLER SONRA HATIRA OLRAK AFYON KAYMAĞINI ALIP BİRKAÇ PAKET TAZESİNDEN YANINA YİNE TRENLE MEMLEKETE EVİNE DÖNMEKTİR AFYON...

  SONRA HER KAYMAK TADINA VARIŞINDA O ANLARI YENİDEN YAŞAMAKTIR.

   
 6. bu sezon sporda resmen çağ atlayan şehir. futbolda ptt 1.lige yükseldi, basketbolda ise süper lige çıkmak üzere. final serisinde 2-0 önde ve sadece 1 galibiyete ihtiyacı var.

   
 7. kaymaklı ekmek kadayıfı yenmeden geçilmemesi gereken şehir.

   
 8. Kaplıca suyu cilde çok iyi gelmektedir. Ayrıca sucuğu da sağlam güzeldir.Ankaradan Antalya ya giderken mutlaka kiyisindan köşesinden geçilir. İkbalinde bir mola verilen ve yola devam edilen şehir.

   
 9. ANADOLU VE EGE BÖLGESİNİN KAVŞAĞI.

   
 10. Etrafında mermer atölyeleri , büyükbaş hayvanlar , yeşil çayırlar, küçük küçük evler , içinde bol miktarda sucuk , kaymak ve helva satılan dinlenme tesisleri , kaplıca , yatay avm , çok sarp bir kale bulunan iç anadolu , ege , akdeniz kavşağı gibi bir ilimiz .

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.