Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

1987 de yağan kar

paylaş araştır

1. Ömrümün geri kalanında böyle bir kar yağışı hiç yaşamadım. Metrelerce birikmişti. Sömestr tatiline 14 gün daha eklenmişti. Masal ülkesine dönmüştük, sessiz , dingin, sadece tertemiz bir hava ve karın sesi... kuşları besledik. durmadan yağan karı seyrettik.

2. İstanbul'da 15 gün süreyle yağan kardı.

karın yağdığı 1987 yılı mart ayında kentte kar yüksekliği 80 santimetre ölçülmüştü. Aslında böyle bir şey bir daha olsa da kimse dışarı çıkamasa...

3. 04 Mart 1987 yılında yağan kar. Hatırlıyorum.

Meteoroloji o gece için 9 derecelik sıcaklık tahmini yapmıştı. İstanbul'da ise sıcaklık beklenmedik bir şekilde düşmeye başlamıştı. Sıcaklık düştükçe düşüyordu, öyle ki sıcaklık meteorolojinin tahmin ettiği 9 derecenin tam 12-13 derece daha altına inmişti. 4 Mart 1987 gecesi sıcaklık eksi dört dereceye kadar düştü. 1987 kışında bu beklenmedik soğuk ve kar yağışlı hava sisteminde sıcaklık düşüşüyle birlikte yoğun kar, tipi, fırtına bastırdı. Sabah olduğunda, ilk dışarı baktığımda neye uğradığımı şaşırmıştım.

4. İstanbul'da etkili olan kışlar şeklinde sorulduğunda ilk akla gelen başlık.

-1 ay kar yağmıştı,

- aralıksız günlerce kar yağdı,

-kar fırtına tipi esir etmişti bizi,

-ekmek bulamıyorduk,

-günlerce elektrik, su yoktu,

-kar yerden bir türlü kalkmadı,

-okullar 2 hafta tatil oldu. istanbul'lular hep böyle konuşuyordu.

Ne yağmış be.. Nerde o eski kar. Kış eskidenmiş.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.