1 2 3 4 5 6 7 8

En Beğenilen Entryler

 1. sözlükte ortaya çıkan tehdit ve linç kültürü

  zaman zaman burada dile getirdiğimiz bir gerçek.

  ancak son dönemde iyice ayyuka çıktı bu durum.

  inancına saldırıldığını iddia eden bir takım kimselerce sözlük okunmaz bir yer haline getirilmeye çalışılıyor.

  tartışma adabından yoksun,

  iki laftan sonra ağzı bozulan,

  iki cümleyi hatasız art arda yazamayan tipler kendilerini entelektüel olmakla, vatansever, milliyetçi, mukaddesatçı olarak tanımlıyorlar. daha kendi ana dilinde kendini ifade edemeyenler, en çok kendilerinin sahip çıkması gereken, anasından öğrendiği tertemiz (haydi kutsal da diyelim) bu dili kendi cahillikleriyle kirletiyorlar. uyaran artiz, kendini bişey zanneden, ukala, bilmemne oluyor da kendileri hala en doğru, en güzel, en ahlaklı, en namuslu, en dinli, en en en en bişey oluyorlar. bu işin bir yönü. gelelim diğer yönüne.

  yine son zamanlarda gördüğüm bir tehdit havası var bu sözlükte.

  başlıkta kültür dedim diye iyi bir şey zannedilmesin bazılarınca,

  bu son derece vahim sonuçlar doğurabilecek, huzursuzluk ve tiksinti yaratacak bir sürecin başlangıcı.

  herkes, hepimiz bir klavye vasıtasıyla fikirlerimizi, duygularımızı, zevklerimizi, nefretlerimizi paylaşıyoruz burada. sözlük veya forum, veya bir başka sanal ortam fark etmez, hepimiz deşarj olmak adına yapıyoruz bunu.

  ama aradan birileri çıkıyor, kasıtlı olarak ortaya bir bomba bırakıyor, çirkin diline, kararmış kalbine yakışır bir şekilde insanların hassasiyetlerini deşiyor, bilerek ve isteyerek hır çıkarıyor.

  şu sözlükte trollük yapmak sıkıntı değil. trollük müessesesi eğlenceye veya gırgıra hizmet ettiği sürece beni rahatsız etmiyor. bazen ben de bir yazara sataşıyorum, kızdırmaya çalışıyorum, eğleniyoruz katılan diğer yazarlarla beraber. burası babamızın malı değil, hepimiz eşit ölçüde kullanabiliriz burayı. bu, kime, neden dert oluyor?

  ben bu sözlükte, zaten az olan yazar kadrosuyla huzur içinde, tehdit almadan, linç edilmeden yazmak istiyorum. çok şey mi istiyorum?

  neden siyaseten hep benzer kafalar, yine siyaseten beğenmedikleri yazarlar hakkında iftira kampanyası başlatıyorlar? ben aklımdan veya kalbimden geçen bir düşünceyi entri haline getirince neden terörist, pkklı, fetöcü, pydci bilmem neci oluyorum? neden?

  haydi böyle ilan edilmek bir yana,

  insanların yazdıklarına tartışma kültürü içerisinde cevap verip orada noktalamak veya konuyu derinlemesine araştırıp daha sonra devam etmek yerine "sen görürsün, seni mahkemeye verecem, savcıya da anlatırsın, ensenizdeyim pis törörüstler" gibi ilk okul çocuğu ayarında tepkiler veriliyor?

  istiyorsunuz ki insanlar sizin fikrinize, ideolojinize, dininize aykırı bir şey söylemesin.

  istiyorsunuz ki insanlar sizin anlamsız, başı sonu, yüklemi öznesi belli olmayan, anlatım bozukluğu dolu entrilerinizi okusun sadece. sizi de özel mesajla tebrik etsin. karı-kız, iyi-kötü üç beş bir şey düşsün, yolunuza bakın, çorbanız kaynasın...

  istiyorsunuz ki, tek ses çıksın her yerden, muhalefet ölsün, siz, kafanızın içine yerleştirilmiş, sorgusuz kabul ettiğiniz köhne fikirlerinizle, durgun zekanızla devam edin çok şey biliyormuş gibi görünmeye, malumatfuruşluk etmeye...

  bakın tekrar söylüyorum, ben bunları iddia ediyorum diye kendimi sizden üstte görmüyorum. sizi eziklemek, aşağılamak, hor görmek için, kızlara küçük düşürmek için yapmıyorum.

  benim fikrim bu diyorum sadece. siz de karşı argümanla gelin, içinizdekini dökün, beğenmediğimiz şeyler duyalım karşılıklı ama burada olan burada kalsın. kavgada dayak yeyip anasına babasına koşan bebeler gibi davranmaktan vazgeçin. sırtınızı yargıya dayamak, yargının her zaman sizi destekleyeceğine inanmak duygusu size bunları yaptırıyor. ideolojiniz sizi haklı kılıyor. yargının arkanızda duracağını bilme konforu içinde yaşamak sizi böyle yapıyor.

  güce tapıyorsunuz.

  savcıların hakimlerin de sizin gibi düşüneceklerinden eminsiniz çünkü,

  kızdırıp kızdırıp hedefe koyduğunuz birini zorla terörist ilan edip sonra teröristlere layık şekilde cezalandırılmalarını görmek için ellerinizi ovuşturuyorsunuz. linç etmek için delil toplayıp, haklıyı haksızı düşünmeden insanların fikirlerini söyleyebilecekleri tek yer olan sanal mecraları da bitirmek istiyorsunuz. bunun adı faşizmdir.

  ama yüzünüze faşist deyince bozuluyorsunuz.

  bu ne yaman çelişki böyle?

  yazacaklarım elbet daha çoktu fakat burada kesmek istiyorum. derdimin anlaşılmasına yeteceğini düşünüyorum. bu rezilliğe, bu linç kültürüne kendi aramızda bir çözüm bulamayacaksak ben müsaade istiyorum. her gün sil baştan aynı şeylerin yaşandığını görmek, yaşamak istemiyorum. zaten çapı belli olan bir sözlükte kim ne istiyorsa onu konuşsun, küfretsin, assın kessin...

 2. Memurlar.net'in fake nicklerin önüne geçememe sorunsalı

  #169d

  kafası donunun içinden çıkamayanlarca eleştirilen durum.

  biz nick kafalıysak sen ne kafalısın acaba?

 3. hukuk10

  sanırım sözlükteki ilk cinsel içerikli olmayan entrisi bu:

  #16a8

  siler falan şuraya da yazalım :

  başlık: med-czr

  entri: "amed cizre kelimelerini hatırlatan nick"

  hayal gücü fazla çalışan biri. benim bile aklıma gelmemişti. nasıl bi nickim varsa artık, ezoterik anlamlar yükleyip onomastik yöntemlerle etnik kökenim ve memleketimin neresi olduğuna dair tahminlerde bulunuyorlar. ahahaha.

  sorsanız söylerim yahu nedir bu gayret? hayırdır?

 4. Memurlar.net'in fake nicklerin önüne geçememe sorunsalı

  şimdiye kadar hiçbir yırtık dondan çıkana "sen neyin kafasısın?" denilmediği bir platform olan sözlüğe iftira atanları gördüğümüz başlık.

 5. idal'in üç noktası

  sözlükte bir heyecandır

  idal'in üç noktası

  çoğu yazarın kabusu

  idal'in üç noktası

  -------------

  kimi yazar yenidir,

  entri yazdım diye sevinir,

  bilmez ki yakındır

  idal'in üç noktası

  ------------

  önüne gelen başlık açar,

  altında da saçmalar,

  hemen gelir yakalar

  idal'in üç noktası

  --------------

  farklı farklı nickler,

  çoğu aynı kişiler,

  önce bakar sonra siler

  idal'in üç noktası

  -------------

  med-czr söyler boşuna,

  gitmez kimsenin hoşuna

  senin de gelir başına

  idal'in üç noktası.

  --------

  şeklinde bir mani olarak kimliğe kavuşan sözlüğün fenomeni noktalar.

 6. her önüne gelenin başlık açabilmesi

  Her önüne gelen başlık açabilmesini kullanan yazarın açtığı başlık. Aslında her önüne gelen başlık açamasaydı siz gidip bloglarda yazardınız. eleştirdiğiniz şey sizi koruyan durum.

  Beğenirseniz yazarsınız beğenmezseniz blog açıp tek başınıza davranabilirsiniz.

 7. teyze kızı amca kızı hala kızı hepsi caiz

  Hz Muhammed peygamber olduğu gibi devrin ülke başkanıdır. Savaşlarda ölen, sahipsiz kalan, yetim ve öksüz kalan himaye etmesi ve koruması gereken kişiler ahzap 50 de belirtilmiş. Nikah olması kadınların başkaları tarafından taciz ve rahatsız edilmemeleri bilakis saygı görmeleri içindi. Bunu inançsız ve kâfirler İslama saldırı amaçlı çarpıtarak kullanır. Allah onlara daha çok okuyup anlama ve hidayet nasip etsin.

 8. Memurlar.net'in fake nicklerin önüne geçememe sorunsalı

  Normal, hakaret icermeyen bir başlığa ve hakaret içermeyen yorumlara karşılık olarak "begenmiyorsan baska siteye git, nick kafalilar" gibi cumleler sarfederek saldirgan bir tutum sergilemek ve fake olayini normalmis gibi karsilamak bir fakenin en belirgin ozellikleridir.

  fakelerin kültür mantari gibi turemesinden herkes rahatsiz olurken birinin bunu normalmis gibi karsilamasi ve rahatsizlik duyanlara hayt hoyt demesi enteresan. Asil sana hayt hoyt

  Arkadaslar bir fakenin yarasina tuz bastik sanirim ahaha. Elma dersem cikma fake dersem cik. Fakee (gülücük)

 9. Memurlar.net'in fake nicklerin önüne geçememe sorunsalı

  fake nicklileri ortaya çıkartan turnusol başlık.

  aferin böyle devam.

 10. her önüne gelenin başlık açabilmesi

  sözlüğü sözlük yapan unsurun gözardı edilmesi.

  o açmasa bu açmasa, hep biri açsa..

  o zaman sözlüğe ne gerek var ki. kilidi vurup gitsin, site yönetimi.

  farklı görüşler, duruşlar, kelimeler gerek.