1 2 3 4 5 6 7 8

evren4040

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

11 entry 3 konu hiç puanı yok
10.08.2022 11:56 son işlem tarihi takip etme takip et

rusya ukranya

Rusyanın düşündüğü ilk etapta donetsk de rus yanlısı ayrılıkçıları kışkırtarak daha sonrasında kırımı ilhakı ve son olarak Ukranya yı komple ilhakı ile Nato nun ne kadar güçsüz olduğunu kanıtlama gayesir.

Bununla birlikte aynı zamanda Çin'in Taiwan'ı ilhak etmesi kaçınılmazdır. 3. Dünya savaşı kapıda görünüyor.

19.01.2022 11:32
 1. youtube videoları arası reklamlar

  10 liraya sorun çözülür gerek yok akraksiyona.

   
 2. tavsiye filmler

  Kör Nokta filmi 2009 yapımı sandra bullock oynuyor ailece ilenebilecek son derece güzel bir film. İzleyenlerden beğeni bekliyorum.

   
 3. rusya ukayna

  Amerika Yüksek Yargısının Halk Bankası davasını 6 ay ertelemesi Türkiye'nin Rusya Ukrayna yönünü gözlemlemek için olduğunu düşünüyorum.

   
 4. rusya ukayna

  rusyanın düşündüğü ilk etapta donetsk de rus yanlısı ayrılıkçıları kışkırtarak daha sonrasında kırımı ilhakı ve son olarak ukrayna yı komple ilhakı ile nato nun ne kadar güçsüz olduğunu kanıtlama gayesir.

  bununla birlikte aynı zamanda çin'in taiwan'ı ilhak etmesi kaçınılmazdır. 3. dünya savaşı kapıda görünüyor.

   
 5. enver paşa

  Enver Paşa; İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin önemli önderleri arasında bulunmuş, 1913'te Bâb-ı Âli Baskını adı verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış. Balkan harbinden sonra Harbiye Nazırı olarak orduyu düzene sokmuş ve bunun sonucu olarak Kut'ül Amare ve Çanakkale'de başarı göstermiştir. Sarıkamış olayı için şunları söyleyebilirim. 3. Ordunun Erzurum ve Trabzondan çekilmelerinden sonra Sovyetlerin doğudan yapacakları saldırıyı önlemek için Hafız Hakkı paşayı bu illere gönderdi durumun öğrendikten sonra gitmemesi yönündeki ısrarlara rağmen orduya komutanlık etmek üzere kafkaslara geldi. Rusların Sarıkamışta mühimmat yığınağı yapmalarının altında Bahar aylarında Erzurum ve anadoluya yapacakları baskını önlemek için ilk olarak giysi ve yiyecek tedariki talep edilmiş; 5 Kasımda yola çıkan 75bin kişilik kıyafet kumanya ve askeri teçhizat ile yola çıkan Bahri Ahmer, Bezm-i Alem ve Midhat Paşa isimli 3 gemi 6 Kasım 1914 yılında Zonguldak Ereğli açıklarında ruslar tarafından batırılmıştır. Paşa bu olaydan sonra Sarıkamış'a gitmenin zor olduğunu ancak oraya geçilebilirse oradaki bulunan malzemeler ile rahatlıkla bunu başarabileceklerini düşünmüştür. Sarıkamış harekatının en büyük hatalı olan kişi Hafız Hakkı paşadır burada yazdığı günlüklerde açıkça belirtmiştir. Her ne kadar 90 bin şehit denilse de en iyi kaynaklar da bile 20 kişi olarak gösterilmekte ve bu kişiler arasında da kaçanlar olduğu söylenilmektedir. Rusların zayiatı aşağı yukarı bu yöndedir.

  Son olarak diyorum ki Biz, Çeğen tepesinde, bir ceviz ağacının gölgesine emanet ettik umutlarımızı...Ya Olacağız! Ya Öleceğiz!

  Turan Orduları Başkomutanı Şehid-i Ala ve Gazi-i Namdar EnverPaşa'yı ve Sarıkamış'ta Hakk?a yürüyen şehitlerimizi 107. yıl dönümünü münasebetiyle rahmet ve minnetle anıyorum.