1 2 3 4 5 6 7 8

zeytinyağı çeşitleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. öğrendiğim kadarıyla 5 çeşit ve asit oranlarıyla ve uygulanan işlemlerle ilgili çeşitlendirilmeleridir.

  1) sızma zeytinyağı: en saf olan, ısıl işlem görmeden asit oranının en fazla %1 olduğu, taşla ezilere çıkartılan zeytin yağlarıdır. bunların erken hasatı ve çift filtrasyonluları daha pahalıdır. e vitamini açısından çok zengindir. en pahalısıdır. ve kullanılması gerekendir.

  2) birinci zeytinyağı: asit oranı %1-%2 arasında olan çok az kusurlu zeytinyağıdır.

  3) ikinci zeytinyağı: asit oranı %2-%3 arasında olan kusurları daha fazla olan ve farkedilebilen zeytinyağıdır.

  4) rafine zeytinyağı: rafine için işlemden geçmiş zeytinyağıdır. tam içeriğini bilmiyorum

  5) riviera zeytinyağı: rafine ve birinci zeytinyağı karışımından oluşan ısıl işleme maruz kalarak asidik oranı düşürülen zeytinyağıdır. vitamin değerleri büyük oranda ölmüştür. ayçiçek yağı yerine kullanılabilse de sızma zeytinyağının yerini asla alamaz.

   
 2. "zeytin yağının çeşidi mi olurmuş" dediğim, okuduğumda şaşırdığım konudur. benim bildiğim iki çeşit zeytin yağı vardır, sızan ve sızmayan olarak ikiye ayrılır. ayrıca zeytinin çok fazla yetiştiği bir bölgede yaşayan biri olarak eski mahsul, yeni mahsul şeklinde de ayrılır ve hatta aralarında fiyat farkı oluşur.ama diğer çeşitlerini duymadım ve görmedim.

  zeytin yağı tüketmeyen biri olarak belki de gözden kaçırmış olabilirim tabi.

   
 3. sızma ve riviera olarak bildiğim iki çeşittir.hep riviera'ya alışmış biri olarak dur hele bir de sızma deneneyim desem de tadını hayli ağır buldum.evet sağlıklı olan o belki ama tadı ve kokusu çok ağır.hele ki soğuk yemeklerde.

   
 4. zeytinine göre değişen ve farklı lezzetleri olan uslu,tirilye, edremit cinsi gibi farklı olan zeytinlerin, yağlarının damat tadıda farklı olduğu durum.

   
 5. en sevdiğim yağdır.

  kokusu aklımı başımdan alır.

  Bir tanecik bile zeytin yeriştiremedik ya ona yanıyorum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.