1 2 3 4 5 6 7 8

zehirli yılan ısırması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Zehirli yılan türlerinden biri tarafından ısırılmak.

  Türkiye'deki zehirli yılanların tamamı engerek türüne aittir.

  Isırılma durumunda şayet yılan zehirliyse ısırılan bölgede ağrı, ödem, renk değişikliği, bazı durumlarda yaralar ve diş eti kanamaları, daha ciddi durumlarda dirsek ve diz üzerine geçen şişmeler görülür.

  Hastanın sakinleştirilmesi ve hareket ettirilmemesi gerekiyormuş. Isırılan bölgenin 8-10 cm üzerinden mendil, kuşak, kravat, serum hortumu gibi bir nesne ile sıkma işlemi uygulanması gerekliymiş. Isırılan bölgenin yüzeysel zehirden temizlenmesi için suyla yıkanması gerekli ancak bunu yaparken ovuşturma yapılmıyor. Yara bölgesinin kesinlikle ovulmaması lazım. Sıkma işlemi kan dolaşımına izin verecek ama lenf hareketini durduracak şekilde ne çok sıkı ne çok gevşek yapılacak, atardamarlardan nabzın alınabilir olması gerekiyormuş. Hastaya antihistaminik kesinlikle verilmezmiş.

  En önemlisi ısırılmadan itibaren ilk 15 dakika içinde mekanik emme yoluyla kesinlikle ağız kullanmadan ısırılan bölgeden zehrin boşaltılması faydalı olurmuş. Enjektörün uç kısmı kesilerek ya da vantuz işlemi görebilecek başka bir aletle ağza temas etmeden antiseptikle temizlenmiş cilt bölgesinden zehir boşaltılabilirmiş.

  Yılanın dişlerinin bir kan damarına isabet etmesi ve damar içine zehrin boşalması çok çok ender görülen bir durummuş ve genellikle zehir cilt altında lenf yoluna boşalırmış. Vantuzlama işleminin de bu bölgede en az 15-20 dakika devam etmesi gerekiyormuş. Vantuzlama işlemi için kesinlikle ayrıca bir kesi işlemi yapılmaması gerekiyormuş. Hastaya asla alkol verilmemeliymiş bu dolaşımı hızlandırıp zehrin yayılmasını arttırırmış.

  İLK VE EN ÖNEMLİ YAPILACAK ŞEY İSE EN KISA ZAMANDA AMBULANS ÇAĞIRMAK VE EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA ULAŞIMI SAĞLAMAK, YUKARIDA BELİRTİLEN TEDBİRLER İSE ARADA GEÇECEK ZAMANDA ALINACAK TEDBİRLER.

   
 2. Öldüğünün kanıtıdır.

  Şimdi yılan ısırdı diyelim, tabi önce yılan bulalım. Bulduk diyelim ısırsın diyelim. Eee ne oldu yılanı bulurken, panzerinide bulamadın mı diyen soran olursa, ağzına kürekle vuralım.

  Filmlerde beyaz atlı prenses gelir, o zehri emerek, seni kurtarır. O prense de bir şey olmaz. ağzına aldığı zehir ona bir şey yapamaz. Halbuki ilkyardım derslerinde derler ki; oldu ki böyle bir olay ile karşılaştınız, kesinlikle zehri emmeyin, yoksa zehir sizi emer.

   
 3. genellikle yaz aylarında olur. filmlerdeki gibi emilmiyor doğru hastaneye gideceksiniz. bekle yapma.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.