1 2 3 4 5 6 7 8

Yumurtalı soğan kavurması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Üzerine pul biber de ekleyince yemeyip yanında yatılacak güzellikte ki lezzettir.

  Ama ben yer öyle yatarım.(gülücük)

   
 2. Biraz da karabiber ve kimyon da atarsak üzerine ben yer yatar uyurum bile dediğim pratik yemek. (gülücük)

   
 3. yazarların aşçılıktaki hünerlerini göstermeye çalıştıkları yemektir

  bu mudur yani yapabildiğiniz tembellere bak

  kaybolun, yeni şeyler öğrenin de gelin(gülücük)

   
 4. Soğanı bol buldukta kavurup yumurtalı haliyle yememiz kalmıştı dediğim başlıktır zira bir kavurma için altı adet soğana ihtiyacımız var.

  Artık hayat; soğan kavurmasını bile hayal ettirecek kadar pahalı.(ağlamaklı gülücük)

   
 5. Pazar sabahı kahvaltı süprizi.

   
 6. menemen varken soğan yumurta nedir dediğim başlık.(gülücük)

   
 7. kampta veya piknikte, çalı çırpı ateşi üzerinde, is tadı içine işleyerek, bol köy tereyağında yapılıp, üzerine pul biber atınca efsane lezzeti olan yiyecektir.gönüllü olarak gittiğim tendürek dağlarında, yaptığım askerliğim sırasında, asteğmen devrelerimle bazı sabahlarımızı kendisiyle süslerdik.

  bu efsaneye mis gibi açık hava ve doğal ortamın kattığı lezzetin de etkisi tabii ki vardır.tereyağı, soğan ve is tadının mükemmel ötesi bir uyumu olduğunu bildirmek istiyorum.

  Bu arada dünyanın en kaliteli soğanlarının ülkemizde yetiştiği ek bilgisini de geçelim. Polatlı soğanı da iyidir ancak özellikle eskişehir yöresinde yetiştirilen soğanlar dünyadaki şeker oranı en yüksek soğanlar arasında. soğanda şeker oranı karamelizasyonu sağlayarak, kavurunca soğanın kadife gibi lezzete sahip olmasını sağlıyor. alayının mısır şurubundan şeker üretmek üzere yabancı sermayeye satılıp da birkaç tane numunelik bırakılan şeker fabrikalarından olan eskişehir şeker fabrikasından çıkan şekerin fruktoz oranı da yüksektir zaten. bölgenin iklimi ve toprak yapısı bitkilerin şeker üretimine uygun olsa gerek.

  nereye bağlandık böyle ya, entri kontrolden çıktı, bitirmek en iyisi. gastronomiden girdik, siyaset, botanik, pedoloji hepsine değindik.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.