1 2 3 4 5 6 7 8

yıldırım beyazıt

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ankara savaşı sonucunda, osmanlı tarihinde İlk ve son kez esir düşen osmanlı padişahıdır.

   
 2. ankara'da 2010 yılında kurulan devlet üniversitesinin adı.

   
 3. osmanlı imparatorluğunun (devlet-i ebedi müddet) 4. hakanı.

  babası murat hüdavendigardır. (I. Murad) Babası murad hüdavendigara kosova meydan muharebesi sonunda hicri 3 recep 791 pazartesi, miladi 28 haziran 1389 şehadet nasip olunca o zamanın bir nevi şurayı devleti (devlet ileri, yeniçeriler) yıldırım beyazıtı çağırıp biat etti. kardeşi yakub ise osmanlı sistemine göre ikilik kardeş kavgası taht kavgası çıkmaması için selameti millet için boğduruldu. savaşın zaferle bitmesi ve ardından bu derin üzücü durumlar ile tahta çıktı.

  şehdazeligi, yine o zaman gelenek olan devlet yönetiminde tecrübe geliştirmesi hakkaniyetli idarecilik vasfına ulaşılsın diye tüm şehzadelerin atandığı gibi germiyan kütahya sancak beyliği yaparak geçirmiştir.

   
 4. Ankarada bulunan AKP üniversitesi.

   
 5. Lakabını çok hızlı hareket etmesinden alan Yıldırım Bayezid, İstanbul'u birkaç defa kuşatan isimdir. Suyu çok seven biri olduğundan Bursa Ulu Camii'nin içine şadırvan yaptırmıştır. şiir yazdığı söylenen ilk padişahtır ve şiirlerinde "Yıldırım" mahlasını kullanmıştır .Timur'a esir düşen Bayezid'in yüzüğünün kaşındaki zehiri içerek intihar ettiği söylense de, aslında o kahrından ölmüştür.

   
 6. Bayezid bir senede Sinop'tan Eflâk'a geçip, bir yılda yıldırım gibi yedi kere yetiştiği için Emir Sultan Bursa'da "Bayezid im, sen Yıldırım oldun" demiş ve adı Yıldırım Bayezid Han olmuştur. Ava ve avcılığa son derece meraklı olduğu bilinen hünkâr aynı zamanda iyi bir pehlivandır.

  Tarihçiler silah kullanmaktaki maharetini ve ata binmekteki ustalığını anlata anlata bitiremez.

  Bir özelliği de İstanbul'u ilk kuşatan Osmanlı padişahı olmasıdır. Hatta bir değil birkaç defa kuşatmıştır. Bayezid'in gümüşten büyük bir havuzu varmış ve gusül abdestini bu havuzda alırmış. Ulucami'nin ortasında çağlayan havuz onun su sevgisinin iyi bir kanıtıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.