1 2 3 4 5 6 7 8

werner heisenberg

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  walter amcamız bu takma soyadını kullandığı için araştırdığım bilim insanı.

  Belirsizlik ilkesini bulan Alman fizikçi.

  Atom yapısı bilgisine katkıda bulunduğu için 1932 yılında nobel fizik ödülü almış.

  Doktorasını 19 yaşında tamamlamış.

  "biz yaklaştıkça davranışını değiştirdiği için atomun içini, gerçekte olduğu gibi hiçbir zaman anlayamayacağız." demiş.

  "tabiat bilimleri bardağından ilk içilen yudum sizi ateist yapar ama bardağın dibinde sizi tanrı beklemektedir. " sözü de ona ait.

  türbülansla ilgili tam olarak netleşmemiş bilim insanıdır ki bizim türbülansla ilgili değil fikrimiz doğru dürüst bilgimiz dahi bulunmadığından sorunlarımız arasında türbülans yer almamaktadır.

  Belirsizlik ilkesi: bir atom altı parçacığın ( elektronun ya da protonun ) momentumunu dolayısıyla hızını ve konumunu aynı anda saptayabilmemiz imkansızdır. bunu yapmaya çalıştıkça parçacığın momentumu ve konumu daha da belirsiz hale gelmeye başlar.

  kısaca gerçek evrendeki konum belirleme kabiliyetimiz parçacık fiziğinde devre dışı kalıyormuş.

  Bir fotonun hareket alanı daraltıldıkça konumunu belirlemek daha da güçleşiyormuş. Parçacık hem parça gibi hem de dalga gibi hareket ettiğinden mutlak yerini bulamıyormuşuz.

  Buna da "süper pozisyon" adı verilmiş.

  "fotonları yerini tespit edip ölçemiyorsak belki de gözümüz ve beynimizde bir uyumsuzluk vardır , bir de kedilere gösterelim onlar değişik şeyler görebiliyor." diyerek sivri zekamı da ortaya koymuş olayım.

   
 2. "gözlemlediğimiz kendi başına doğa değil, sorgulama yöntemimize maruz kalmış doğadır."

  "fakat atomlar ve temel partiküllerin kendileri bu kadar gerçek değildir; bir şey veya bir gerçek oluşturmaktan daha çok potansiyeller veya olasılıklar dünyası oluştururlar."

  cümlelerini de ekleyelim.

   
 3. Kuantum mekaniğinin öncülerinden, " elektron kadar küçük bir taneciğin aynı anda hem hızı, hem de yeri aynı hassasiyetle belirlenemez." deyip; Bohr atom teorisinin "yörünge" kavramının tarihin tozlu raflarına kaldırılmasına sebep olan öncü bilim adamı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.