1 2 3 4 5 6 7 8

virginia woolf

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle 'kendine ait bir oda' kitabı ile sevilen, Mrs. Dalloway, dalgalar, gece ve gündüz, perde arası, orlando isimli kitapları da olan, eşcinsel olduğu söylenen, feminist ingiliz yazar. ayrıca saatler isimli filmde kendisini nicole kidman canlandırmıştır.

   
 2. hayatı bir roman konusu olabilecek İngiliz kadın yazar.

  ikinci evliliklerini yapan burjuva bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinin yetersiz olduğu Victoria döneminde dünyaya getirdiği, kızların okullarda okutulmaması nedeniyle babası tarafından evde eğitim verildiği ve onun desteğiyle çocuk yaşlarından itibaren yazdığı yazıları yayınladığı, üvey erkek kardeşlerinin cinsel tacizleri ve anne babasının ardı ardına ölümleri neticesi hayatının büyük bölümünü akıl hastalıklarıyla geçirmesi ve sonunda intiharla hayatına son vermesi vs...

  soyadı dönemine göre hayli geç bir yaş olan 34 yaşında evlendiği Yahudi asıllı kocasından gelmekte. belki en büyük şansı da kocası. Çünkü ölene kadar en büyük destekçisi ve koruyucusu olmuş. bunu intiharından önce yazdığı etkileyici mektubunda da itiraf ediyor zaten.

  cemil meriç, kırk ambar'da romanın kadınların türü olduğunu ifade eder. diğer edebi türlere göre yeni sayılan roman türünde, hem okuyucu hem de yazar olarak kadınların etkinliği fazladır. zira kadınlar için kendilerini en iyi ifade ettiği ve bulduğu yazın mecraı romanlardır.

  Virginia woolf da yazmayı, deliliğini ve acıları tedavi etme yöntemi olarak kullanmıştır.

  bazen günümüzde sosyal medyadaki erkeklerin yaptığı hede hödölerde de olduğu gibi ona da; madem kadınlar erkekler kadar zeki ve düşünme becerisine sahip o halde neden kadınlardan bir şekspir çıkmadığı konusunda ukalalık yapıldığında çoğu hemcinslerimin üzerinde yaptığı etkiye benzer bir şekilde çileden çıkıyor ve "kendine ait bir oda" daki cümlesi ile kadınlara sesleniyor;

  "para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!"

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam