1 2 3 4 5 6 7 8

van kedisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Van iline özel bir kedidir. beyaz renklidir gözleri iki renklidir ( mavi ve sari )

   
 2. Van kedisi , Ankara kedisi, hatta dünyanın her yerinde bulunan, yazılı - görsel kayıtlara geçmiş her tür evcil hayvan ( Daha çok köpek, kedi, at, küçükbaş hayvanlar vs. )

  Daha verimli, daha gösterişli , daha faydalı olmaları için kalıtım ( soyaçekim ) biliminden yararlanılarak oluşturulmuş ırklar.

  Van ve Ankara tarihi anlamda çok eski ve köklü kültürlere başkentlik yapmış iki bölgemiz olduğundan tahminime göre bu kediler de çok eski çağlardan beri uygulanan özel çalışmalar sonucu kendilerini meşhur eden özelliklerine kavuşmuşlar.

  Anadolu kutup bölgesi olmadığına göre tüyleri bembeyaz, gözleri renkli ve bazılarında genetik geçişli sağırlık bulunan bu kedilerin durumunu adaptasyonla açıklamıyorlardır herhalde. Bizim tekir kedimiz de çok tatlış. Neden "Bildiğin sokak kedisi" diyorlar anlamıyorum. Doğal seleksiyonla vücut bulmuş mükemmel bir güzellik. Biraz şişmanladıysa kabahat bizde.

  Kalıtım biliminin bize ezberletildiği gibi Mendelle başlamadığı belli.

   
 3. Van'a has bir tür olup denetimi devlet kontrolünde olan koruma altındaki bir kedi türüdür.

   
 4. van'daki araştırma merkezinde 70 adet van kedisi dünyaya gelmiş. hepsi birbirinden güzel.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam