1 2 3 4 5 6 7 8

türkiyede engelli olmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bedensel engelle doğmak ya da sonradan bir uzuv kaybı yaşamak zaten zor bir durumken, bu durumu ortadoğu veya asya ülkeleri gibi medeni profili düşük ülkelerde yaşamak daha da zor hatta ayrı bir zulüm olsa gerek.

  avrupada, örneğin ingilterede, bir tekerlekli sandalyeli kişi belediye otobüsü kullanmak istese, otobüs şoförünün görevi herkesi duraktan almak olduğu için engelli, engelsiz, tekerlekli sandalyeli, beyaz bastonlu vs o esnada durakta kim varsa, görevi gereği sunması gereken hizmeti sunarak, herkesi otobüse bindirir.

  bizde nasıl oluyor, Belediye otobüsü şoförü durakta tekerlekli sandalye görünce otobüsün içinde iki üç kişilik alan işgal edecek diye durağı es geçiyor, durağa girse kapıları açmıyor, engelli vatandaşı görmezden geliyor ya da alanen seni otobüsüme almıyorum diyor, 'engelliysen git evde otur' falan diyor.

  engelli asansörlerinde bebek arabalılar, buruşuk teyzeler ve amcalar ve her çeşit hanzolardan dolayı engelli vatandaş yer bulamıyor. belediyeler kaldırımlara rampa yapmıyor, olan rampaların önüne araçlar park ediyor

  hanzoluk, anlayışsızlık, cahillik paçalarımızdan akıyor. hepimizin yüzünden engelli bireyler survival bir mücadele içinde olduklarından mecburen kendilerini soyutlamak durumunda kalıyor.

  şunlar ülkemizden manzaralar;

  https://onedio.com/haber/insanliktan-nasibini-alamamislarla-birlikte-yasadigimizin-tek-karede-ispati-567061

  https://onedio.com/haber/engelli-vatandasi-otobuse-almayan-ozel-halk-otobusu-soforu-842914

  şu da paristen, engelliye saygısızlık yaptılar diye şoför sinirlenip saygısızlık yapanları indiriyor ve sadece engelli vatandaşı alıp yola devam ediyor

  https://tr.euronews.com/2018/10/25/engelli-yolcu-belediye-otobusune-alinmayinca-surucu-herkesi-asagi-indirdi

  he canım he Avrupa bizim ayılığımızı, hanzoluğumuzu kıskanıyor

   
 2. Belediye otobüsünün seni otobüse almakla uğraşmaması için sen görmezden gelip durakta durmamasıdır.

   
 3. türkiyede engelli olmak maalesef görmezden gelinmektir. sadece lafta desteklenen, aslında hiç anlaşılmayan ve anlaşılmak istenmeyen, benden ve senden tamamen farksız olan engellilerin sadece seçim dönemlerinde hatırlanmasıdır.

   
 4. Türkiye de engelli olmak toplumdan dışlanmaktır

   
 5. Gerek bedensel gerekse zihinsel engellileri neredeyse hiç toplum içine almamaktır

  Toplumdan soyutlanırlar türkiyede engelliler

  Okullarda dahi kaynaştırma eğitiminden rahatsızlık duyan veliler var

  Fakat herkes bir gerçeği unutuyor ki bu onların seçimi değil

   
 6. dünyada engelli olmakla eşdeğerdir. entel takılmanın lüzumu yoktur.

   
 7. Maalesef insanların birer engelli adayını unutmuş olup engelli vatandaşlara kendi kit akılları ile yardım adı amaçlı yapılan sacmaliklardir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.