1 2 3 4 5 6 7 8

tasarruf yapmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. geçim sıkıntısı çeken ya da çekmeye yakın olan ailelerin; unundan yağına,tuzundan şekerine,elektriğinden suyuna herşeyi bir parça daha dikkatli kullanması, boş yere harcamaması ve fazla,gereksiz şekilde kullanımının önüne set çekilmesi olayıdır.

  evdeki malzemeler eskisi gibi fazla fazla değil, daha azar azar ve dikkatli şekilde kullanılır.Fakat bu durum elbette sürekli bu şekilde devam etmez.Ederse zaten adı pintilik olur.

   
 2. gereksiz kullanılan elektrik, su gibi harcamaların kısıtlanması, dikkat edilmesi durumudur.

  ayrıca para biriktirmeye çalışanların uyguladığı bir yöntemdir, ihtiyaç dahilinde alışveriş yapılması, fazla ve gereksiz kullanımın önlenmesiyle seyredendir.

   
 3. elden geldikçe israftan kaçınmak olmakla birlikte cimrilikle karıştırılmaması gereken davranış biçimi. iktisatlı olmak, ekonomik davranmak gibi kavramlarla da ifade edilebilir.

   
  (Bkz: israf etmek)
 4. az ve kaliteli yemek ( bunu geç )

  gereksiz ampulleri sökmek ( olabilir )

  yağmur suyu ile sulama ( kasar ama olsun )

  kış geliyor ört hocam yorgan yorgan üstüne ( bilemiyorum altan korona tehdidi de var )

  giyim kuşam idaresi ( aynı bedenli kadınlar tanışın kaynaşın takasa açık olun )

  şampuana ve sıvı sabuna su karıştırmak ( mikemmel fikir )

  kağıt havlu olayını askıya almak ( yeminle memleket ziyanı )

  ucuzluk marketlerden mübarek cuma günleri kaçınmak ( girmeyin evenim )

  hafta sonu çaya kahvaltıya gitmemek ( iadeyi ziyaret size yol su elektrik olarak geri döner ayrıca hanımlar oralarda fena halde gaza geliyorsunuz demedi demeyin )

  sosyal medyadan uzak durmak ( altınım var takmayayım mı, purom var yakmayayım mı tarzı insanlar kaynar oralar sizi derin sevdalara gark eder )

  diyelim gaza gelip şu antin kuntin karton kahve bardaklı yerlere uğradınız bardağı eve götürün kahvenizi onunla için ( havaysa hava çıkın balkonda havalanın )

  cuğara içmemek ( parasını el, dumanını yel alır )

  gazete, ambalaj kağıtlarını tuvalet kağıdı yapmak ( şaka la şaka )

  çocuklara tasarrufu öğretmek ( evet en önemli başlık bu olmalı, veletler sütü kutuda kıyafeti mağazada görmüş alınteri bilgisi nanay, tamam oradan başlamak lazım )

   
 5. İnsanlarımızın maalesef hemen hemen her konuda yaptığı ve şartların bunu yaptıröaya zorladığı fazla ve gereksiz harcamalardan kaçınma durumu.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.