1 2 3 4 5 6 7 8

senedi ittifak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. 1808 yılında ikinci mahmut ile ayanlar arasında imzalanan senettir

     
  2. hükümdar ve beyler arasında yapılan anlaşma olması nedeniyle, magna cartaya benzeyen anlaşmadır. Senedi ittifakın geçmişi, 1774 küçük kaynarca anlaşmasına kadar gider. osmanlı ordusu (yeniçeri ve sipahiler), ruslar karşısında ilk kez toprak kaybedince, iktidara gelen ııı. selim orduyu reforma tabi tutmuştur. ancak nizemı cedid uygulamaları başarılı olamadı. sultan ııı. selim 1805 yılında nimıza cedid birliği kurduğuna dair bir ferman yayınladı. askerler 1806 yılında edirneye ulaştı. avrupa eyaletlerindeki ayanlar bu birlikler geri çekilmezse başkente yürüyeceklerini belirtti ve ııı. selim bu tehdide boyun eğdi. 1807 yılında ise daha fazla dayanamayan ve eski sisteme göre yönetim isteyen yeniçeriler ayaklandı ve ııı. selim bir hal fetvasıyla görevden alındı. devrilmiş olan ııı. selimin önde gelen adamları rusçuktaki almedar paşaya sığındı. alemdar paşa, bir yıl sonra başkente yürüdü ve ancak o sırada esir tutulan ııı. selim öldürüldü, alemdar paşa da bunun yerine ıı. mahmudu sultan yaptı. alemdar paşa 4 ay başkenti yönetti. bu dönemde, imparatorluğun bütün ayanlarını istanbulda topladı. balkanlardaki rakipleir ile mısırdaki mehmet ali paşa katılmadı, yyanyalı ali paşa da temsilci gönderdi. helen ayanlarla padişah arasında senedi ittifak imzalandı. ayanlar reformları ve yeni bir ordunun kurulmasını destekleyecekti, ayrıca vergiler adil bir şekilde toplanacaktı. ayanlar ayrıca birbirlerinin toprağına ve özerkliğine saygılı olacaktı.

    belgenin imzalanmasından bir ay sonra yeniçeriler bir kez daha ayaklandı.mustafa paşanın kendilerini dağıtacağını düşünüyorlardı. Ki haksız da sayılmazlardı. alemdar mustafa paşa en iyi birliklerini rusçuka göndemişti, çünkü rusçukun bulgaristandaki diğer rakiplere göre savunulması gerekiyordu. mustafa paşa bir cephanelik deposuna saklandı. yeniçeriler içeri girdiğinde depoyu havaya uçurdu. loncalar ve ulemayla birlik olan yeniçeriler bir kez daha itidar oldu. bu sırada sultan ıı. mahmud hız davranıp geriye kalan tek erkek akrabası ıv. mustafayı boğdurdurttu. ve sultanlık ıı. mahmuda kaldı

     
    (Bkz: ayan)(Bkz: nizamı cedid)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam