1 2 3 4 5 6 7 8

pişmaniye

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bana Şaban'ın trendeki adamdan pişmaniye parasını alamadığı için diğer pişmaniyeleri de fırlattığı filmini hatırlatan bir yiyecek

   
 2. İzmitten almışsanız gerçekten yemeyeni pişman eden şekerleme

   
 3. yiyen bir pişman yemeyen iki dediğim tatlı.

   
 4. izmitten alınan taze pişmaniyelerin tadına doyum olmaz. dünya nimetleri içerisinde başka bir yere sahip yemeyenin pişman olacağı tatlı. olsa da yesek.

   
 5. çikolata kaplısı vs de çıktı ama yenilecekse illa ki sadesi olmalı dediğim tatlı, pek bi severiz ama nedense yola çıkmadan almayız.

   
 6. yemesine doymadığım, zaten doyulmayan ağızda eriyen elimizi yüzümüzü yerken şire yapan, tatlı türü.

   
 7. Pişman olan bayan (gülücük)

   
 8. her zaman özel bir yeri olan, daha çok otobüs terminallerinde satılan, paketlemeye el verişli tatlıdır.

   
 9. iran'a has bir şekerleme türüdür,adıda tel tel olup koyun yününe benzediği için ''peşmek''ten evrilerek dilimize pişmaniye olarak yerleşmiştir.

   
 10. çocukluğumun şekerlemesi.

  küçükken bizim evde toplanıp yaptığımız bir sahne var gözümde... annem sobanın fırınında un kavurur babam şekeri kaynatıp karlı bir akşam dışarıda macun haline getirir. macun kıvamındaki şeker daire haline getirilir yer sofrasına konur ve kavrulan un konur üzerine, sülalenin erkekleri başına oturur zira büyük bir güç gerektirir macunun tel tel ayrılana kadar yoğurup yanındakine atmak suretiyle devretmek. o macunun incecik tel oluşumunu izlersiniz. hazır pişmaniyeler gibi bembeyaz olmazdı bizimki ama çok daha lezzetli olurdu bence.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam