1 2 3 4 5 6 7 8

Ori Tahiti

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Polinezya adalar topluluğunun bir parçası olan Tahiti'nin geleneksel dansıdır. Efendin bunu size anlatmaya çalışayım+

   
 2. Hem erkeklerin hem de kadınların yaptığı birden fazla yerel Tahiti dansının genel adı. En iyi bilineni ote'a, kadınların yaptığı ve en önemli özelliği kalçaların çok hızlı sallanması olan bir dans. Bir diğeri ise aparima; burada daha ağır ve zarif figürler sergileniyor. İki dansı da öğrenmesi çok zor

   
 3. Ancak bu ateş az daha sönüyordu. Çünkü Avrupalılar, Fransız Polinezyası'na ayak basmalarının ardından dini gerekçelerle Ori Tahiti'yi yasakladı ve yaklaşık 100 yıl boyunca ağır baskılar uyguladı. Hatta daha da ileri giderek bu dansı ahlaksızlıkla yaftaladı. Ardından 1819'da Tahiti monarşisinin kabul ettiği Pomare Kanunu ile geleneksel danslar tamamen yasaklandı. 1842 yılında Fransız mandası dansa izin verdi ama getirdiği kurallarla baskılar sürdü.

  Tanım: Güzel danstır.

   
 4. Çünkü, başlangıçta erkekler tarafından gerçekleştirilen bir savaş dansıydı. Tüm Tahiti dansları bir hikayeye dayanmaktadır. Otea dansı Tahiti efsaneleri, volkanlar, tarihi olaylar ve hatta temel yaşam hakkında daha sıradan hikayeler hakkında olabilir. Bu dans birlik ve beraberliğin bir arada getirdiği için manda altında olan ada için bazı sıkıntılar getirebilirdi. Ama tabi ki de kıvrak hareketli dans o ayrı mesele.

   
 5. 1970'ler itibarıyla, Tahiti kültürünün yeniden canlanma süreci hızını aldı, 1980'lerden itibaren de Ori Tahiti yerel halk tarafından yeniden keşfedildi, yeniden icat edildi ve tamamen benimsendi. Bir nevi intikam alındı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam