1 2 3 4 5 6 7 8

Netkent

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yurtdışında Türkiyeyle bağlantılı, bir üniversitenin dekan yardımcısının numarasını buldum. T*rkmüş. Cepten daha rahat konuşabiliyor insan... Bana ben T*rküm Yök ile irtibatlı çalışıyoruz. İşte cepten görüştük. Yök yönetmelik ve mevzuatını ezbere bilirim. Tamamen hakimim. Vatandaşımızı doğru bilgilendirmem gerekir. Yks puansız yurtdışı Uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği vb. bölümlere yök kesinlikle denklik vermiyor. Bizim üniversitenin örgün eğitimi de var ve yök denkliği var. Ayrıca üniversitemizde uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği bölümümüzde var. Ben para kazanmak için gel yazıl derim ama denklik alamadıktan sonra işinize yaramaz ki, sizde denklik için arıyorsunuz. Uzaktan örgün farketmeksizin Yök denklik için öğrencinin pasaportunu kontrol edip yurtdışında yılda en az 90 gün kalıp kalmadığıma bakıyor. Normalde yılda en az 70 gün kalmak gerekiyor ama sağlam olması açısından biz en az 90 gün diyoruz. Eğer öğrenci yılda 90 gün o ülkede kalmamışsa denkliği vermiyor. Neden mi böyle yapıyor? Çoğu örgün ve uzaktan sistemdeki öğrenci üniversiteye gitmeden derse bile girmeden diploma alıyor. Bunu da genelde KKTC deki bakkal dükkanı açar gibi üniversite açan kişiler yapıyor. Yurtdışında bazı üniversiteler diploma satıyor. Çok kişi yökün bu durumunu istismar etti. Yök bu şekilde önlem aldı. Türkiye deki reklamlarda puansız uzaktan eğitim derler ama size işin perde arkasını gerçeğini söylemezler. Bende gerçeğini söyleyemeyi kendime borç bilip size söylüyorum. Meb onaylı bilgisayar programcılığı kursu sertifikası bile bu diplomalardan kat ve kat daha iş görür. Bulaşmayın paranıza ve emeğinize yazık olmasın dedi.

  @Bende aynen hocam. Zaten kendi ülkesinin yökü(yödak) bile tanımıyor! dedim. O da bakın. Daha kendi ülkesinin yökü bile tanımıyor. Yök neden tanıyıp denklik versin dedi. Çok nazik vatansever iyi bir hocaydı. Kendisinden Allah razı olsun.

   
 2.  
  (Bkz: ne diyeyim ki)
 3. Dipnot:

  Netkent 2010 yılında örgün eğitim vermek üzere yödaktan izin alıp kurulmuş bir üniversitedir. Sitesinde ilgili izin evrakları vs. bulabilirsiniz.Kampüsü ve örgün eğitim alan öğrencisi yoktur.

  2018 yılında uzaktan eğitim vermeye başlamasıyla yödak, ben sana örgün eğitim vermek üzere izin verdim. Uzaktan eğitime izin vermedim diyerek netkenti kapatmaya çalıştı. Yödak ile Netkent mahkemelik oldu. Mahkeme halen sürüyor. Üzerine bu sene netkent uzaktan hukuk bölümü açınca, yödakla aralarında 2. bir dava süreci daha başlamış oldu. Netkentin İlk rektörü sayın prof. Hasan Bülent Kahraman hoca ortalık karışınca ve yök ünde bu sistemi benimsemediğini açıklamasıyla istifa etti. twitterdaki açıklaması bu linkte https://twitter.com/hbkahraman/status/1076116668068360192 Ayrıca YÖK Türkiyedeki uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği bölümüne 2014 ten itibaren öğrenci alımını durdurdu ve mühendislik alanlarına sıralama kısıtlaması getirdi. Her önüne gelen mühendis olmasın diye yani bu durumda bu sistemin diplomasına denklik verir mi? Yani neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır. Denklik benim için önemli değil. Olmasa da olur. Eğitimimi uygun fiyata uzaktan alayım elimde diplomam olsun. Hava atarım diye alacaksanız olabilir.

   
 4. 2018 yılında başlayanların. 2 sene sonra bu entry altında mezun oldum. Diploma denklik başvurusu yaptım yök denklik vermedi yorumlarını göreceğimi inandığım başlık.

   
 5. bir dönem başıma bela olan kurum.

  yığınla başvuru geldi denklik için olur dedim gelin sizi bekliyoz zaten.(gülücük)

   
 6. Denklik alma aşaması, bu sistem 2. aşamadan takılır https://hizliresim.com/UEB5z9

   
 7. SOnunda yökten beklenen açıklama geldi. YÖk netkenti tanımadığını resmi web sitesi üzerinden duyurmuştur. https://denklik.yok.gov.tr/Sayfalar/DuyuruDetay.aspx?did=70

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.