1 2 3 4 5 6 7 8

mustafa suphi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Türkiyede kurulan ilk komünist parti olan TKP'nin kurucu başkanı.

  1883 yılında Giresun'da doğmuştur. Başlangıçta İttihat ve Terakki çizgisinde iken zamanla bu çizgden kopup Bolşevik görüşleri benimser.

  10 Eylül 1920'de Bakü kentinde Türkiyenin 15 kentinden gelen 75 delege ile birlikte TKP'yi yada o günlerdeki adı ile Türkiye Komünist Fırkasını kurar.

  Ardından Kurtuluş savaşına destek vermek üzere bir grup yoldaşı ile birlikte Anadoluya geçer. Anadolunun çeşitli kentlerinde saldırgan tutumlar ile karşılaşırlar.

  En sonunda 28-29 Ocak 1921 günü Trabzon açıklarında bir takada Yahya Kaptan lakaplı kiralık katillerce 14 yoldaşı ile birlikte öldürülürler.

   
 2. türk komünist türkiye komünist partisinin ilk merkez komitesi başkanı olan kişidir.

   
 3. iştirâkî dergisinin de kurucusu olan ilk yerli sosyalistlerden.

  bu memlekete dair "şu olsaydı nasıl olurdu" başlığındaki düşüncelerimden biri de mustafa suphi öldürülmese, uzun bir ömür sürseydi neler değişirdi düşüncesi olmuştur. bu topraklara ait yerli bir sosyalizmin temellerini atabilir miydi? bu temeller ve çağın diğer realiteleri birleşse ortaya ne gibi bir şeyler çıkardı? düşünce iklimi ne yönde ilerlerdi? daha özgürlükçü bir toplum mu olurduk yoksa daha da vahşileşir miydik?...

  sorular tükenmez elbette ama olana da çare bulunmaz.

  kurduğu dergi 3 aylık periyotlarla yayın hayatına devam ediyor. bir sayısında mustafa suphi'nin bir konuşmasından alıntı iktibas etmişlerdi. (bilemiyorum belki her sayıda başyazı olarak kullanılıyordur, kullanmıyorlarsa yazık olur) yazıda genel hatlarıyla derginin çıkarılış amacından bahsediyordu. bugün o yazının altına imza atabilecek kaç sosyalist çıkar bilemem ama, bu ülkede komünist olunacaksa suphi gibi olunmalıdır derim.

  belki de bunun için katlettiler, olamaz mı?

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.