1 2 3 4 5 6 7 8

mühendislerin edebiyat ilgisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. başta oğuz atay ve Dostoyevski olmak üzere ülkemizde ve dünyada birçok mühendisin dil ve gramere çok hakim bir duruşla sağlam yapıtlar vermesi, eleştirmenlerden ve okurdan yüksek not alması durumudur.

   
 2. sözlüğün bazen önümüze çıkardığı konuların tesadüf olmadığını bana düşündürten konu.:)

  edebiyat ya da tam ders veya bilim dalı adıyla türk dili ve edebiyatı oldukça geniş çevrelere hitap eden, ilgililerinin tahmin edilemeyecek kadar geniş yelpazede olabileceği alandır.

  mühendisler ise ilkokuldan lise sona kadar hatta üniversitede bile bu dersi alırlar. bazı mühendisler ise dersi almakla yetinmeyip bu alana ilgiyi, konunun adında aşikar olduğu gibi, şaşılacak düzeyde abartırlar. söz konusu alandaki eserleri alanında uzman olan kişilerden daha dikkatli özümseyip değerlendirebilirler. yazıların içindeki şifreleri en mükemmel edebiyat tahlilcisinden daha iyi çözebilirler. zaten çözmek tam anlamıyla mühendisin en temel görevidir. e bu durumda çözmekten zevk alan mühendisin edebiyata ilgisiz olması asıl şaşırılması gereken durum olur.

  kendini çok kitap okumakla tanıtan bir kişi, okuduğu kitaptan bir kısmı hoşuna gidip sosyal medyada paylaşır. kırk kişi bu paylaşımdan hoşlanıp beğenir. fakat bu paylaşımda ince bir nüans kırk kişinin de nazarına dokunmaz. bir mühendis bunu fark eder ve yorumunda nüansı deşifre eder. paylaşım sahibi ve kırk beğenen durumu anlayamaz. mühendis ısrarcıdır yine yorum yapar. paylaşımcı nüansı azıcık anlar gibi olur.(bu gerçek bir olaydır bi molada başıma gelen. bunun akabinde ''çeviri hataları'' konusunu açtırmıştır bana.)

   
  (Bkz: çeviri hataları)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.