1 2 3 4 5 6 7 8

manavgat yangını

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Çok büyük bir cinayet.

  Bir şey söylemeye gerek yok.

  Sebep olan iki cihanda huzur bulamasın ne diyelim.

   
 2. Önceki yangınlarda yapılan açıklamalar:

  -Yanan bir karış bölge bile boş bırakılmayacak ve kesinlikle yapılaşmaya izin verilmeyecek.

  -Yanan bölgelerde öncelikle zarar görmeyen ağaçlar tespit edilecek, kesilmesi gerekenler kesilecek ve gerekli işlemleri yapılarak tomruk halinde satılmaya hazır hale getirilecek

  - Yangınlar sırasında sıçramaların önlenmesi için parselasyon çalışmaları yapılacak emniyet şeritleri ve güvenlik yolları belirlenecek. Bu mesafeler sayesinde yangınların geniş alanlara sıçraması engellenecek.

  ( Bunun için rüzgarın özellikle kurutucu rüzgarların da hesaba katılması gerekiyor galiba yoksa yayılma kaçınılmaz oluyor )

  -ağaç türü olarak emniyet şeritlerine ve yollara yakın olan kısımlara nispeten dayanıklı olan servi, zakkum gibi ağaçların dikileceği diğer bölümlerin kızılçam ile ağaçlandırılacağı belirtilmiş.

  Ben olsam bu çam sevdasından vazgeçerdim. Hızlı büyüyen, iklime uyumlu, daha dayanıklı hatta yemiş meyve veren ağaçları tercih ederdim. Çıra gibi yanan ağaçları sürekli dikmenin çok anlamı olmuyor.

  -Toprağın ağaçlandırmaya elverişli hale getirilmesi gerekiyormuş. Bunun teknik olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum ama herhalde zarar görmüş olan üst tabaka bir şekilde kazınıyordur. Eskiden yanan bölgelerin hemen ağaçlandırılmadığını öğrenmiştik ama şimdiki uygulamalardan hiç haberim yok.

  Bunun dışında ormanlara güvenlikli yağmur suyu depolarının yapılması, bekçilerin bir kısmının buralarda görevlendirilmesi gibi akla gelen her türlü uygulama devreye sokulabilir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.