1 2 3 4 5 6 7 8

lavinya

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Özdemir Asaf şiiridir.

  "sana gitme demeyeceğim

  üşüyorsun ceketimi al

  günün en güzel saatleri bunlar

  yanımda kal.

  sana gitme demeyeceğim

  ama gitme, lavinya

  yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim

  incinirsin

  sana gitme demeyeceğim

  ama gitme lavinya

  adını gizleyeceğim

  sen de bilme lavinya"

  önce ilk bestesi olarak feridun düzağaçtan şimdilerde ise ilyas yalçıntaştan dinlediğimiz duygusal, dinlenesi şarkıdır

   
 2. kelime anlamı ölüm çiçeğidir.

  şairin hayalindeki sevgiliyi anlattığı şiirdir.

  Asaf'ın platonik olarak aşık olduğu bir kıza yazdığı bilinen şiir o günlerde düzenlenen bir yarışmada birincilik alır ve Asaf şiirini okurken platonik aşkı da aynı salondadır. şiire konu kızın salonu terketmesi şairimizin kıza duygularını açamamasına neden olmuştur.

   
 3. özdemir asaf'ın ünlü şiiridir. bu başarılı şiiri ortaya çıkarmasının hüzünlü bir hikayesi vardır. özdemir asaf okul yıllarında aşık olduğu bir kıza yazdığı şiirdir. karşılıksız bir aşkı anlatır. lavinya şiirini yazdıktan sonra şiir yarışmalarından birine gönderme kararı alır ve şiirinin beğenilmesiyle birlikte yarışmayı birincilikle kazanır. sonuçlar açıklanır açıklanmaz şairden şiirini kürsüde okuması talep edilir. özdemir asaf bu teklifi geri çevirmez. salondaki misafirler arasında asaf'ın aşık olduğu kız da bulunmaktadır ve özdemir asaf şiirini okuduktan sonra salonu terk ettiği söylenir. özdemir asaf'ın büyük bir tutkuyla aşk beslediği ve karşılık alamadığı kişi mevhibe meziyet beyat'tır. ancak mehvibe hanım'ın özdemir asaf'a karşı ufacıkbir ilgisi bile yoktur. asaf'a yıllar sonra dillere destan olacak bir şiir yazdırmayı başaran bu aşk, karşılıksız ve umutsuzdur. mevhibe hanım'ın gönlünde ise ressam olan hocası edip hakkı köseoğlu vardır. ve bir de usta gazeteci olan ilhan selçuk. ancak ilhan selçuk o yıllarda hızlı bir gençlik yaşamaktadır ve mevhibe hanım'a göre biri değildir. en sonunda mevhube hanım'ın evlendiği kişi oyuncu öztürk serengil olur. ancak evlilikleri uzun sürmez ve ayrılırlar. mevhibe hanım'ın en yakın dostlarından biri olan melda kaptan onun hakkında şöyle demiştir: 'korkunç bir sezgi gücü vardı mevhibe'nin. yüzünüze bakar bakmaz sizi tanır, anlar ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. küçücük bir bakıştan mimikten ve jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. özdemir asaf bu yüzden ona 'öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı' demişti. çok keskin gözleri vardı.

  sana gitme demeyeceğim.

  üşüyorsun ceketimi al.

  günün en güzel saatleri bunlar.

  yanımda kal.

  sana gitme demeyeceğim.

  gene de sen bilirsin.

  yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

  incinirsin.

  sana gitme demeyeceğim,

  ama gitme lavinya.

  adını gizleyeceğim,

  sen de bilme lavinya.

   
 4. özdemir asaf'ın dizeleri ile can bulan kadındır.

   
 5. Bir çikolata markasıdır.

   
 6. ilhan abi kitabında hikayesi anlatılan şiir.

  o değil, bu şiirin yazıldığı kadının o kadar talibi varken ilhan selçuk'a aşık olup onla evlenmesi, onun ardında da öztürk serengille evlenmesi hayli enteresan. nereden nereye düşmek gibi bir şey.

  #magazinselbilgi

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.