1 2 3 4 5 6 7 8

körler mahallesinde ayna satmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. geçmişte büyüklerimizden duyduğumda manasını merak edip baktığım, sonra anlamını sevdiğim ata sözlerimizden bir tanesidir. mealen: ihtiyaç hasıl olmayan bir ürünü o bölgede satmak istemek veya gereksinim duyulmayan bir şeyi değerli bir şeymiş gibi anlatmak, pazarlamak. bir örnek: Suudi Arabistanlı birisine iç Anadolu'da ev satmak ya da laf söz dinlemeyen cahil birisine, ilimden bilimden söz etmek gibi. vb.

   
 2. Ancak bir gün lazım olur düşüncesiyle o an hiç ama hiç ihtiyacı olmayan şeyleri alıp, evini onlarla dolduran insanlar da yok değil, yani bu tür satışların alıcıları da olabiliyor.

   
 3. Aslında bu derin manası olan atasözü bir bakıma da -teşbihte hata olmaz- Sirkeci-Doğu bank iş hanı esnaflarının zıttına yazılmış bir cümledir. Güldür güldür komedi programında da skeçleri yapılan bir esnafın, telefoncu dükkanına telefon almaya gelen müşterisine, önce telefondan başka ihtiyacı olmayan her şeyi satması, ''kalp ilacı, tv, radyo, kriko, çalar saat'' ve ardından cep telefonu satmasına aykırılık teşkil eden bir atasözüdür. Çenesi kuvvetli, uyanık, gözleri fal taşı gibi olan insanların ''körler mahallesinde bile ayna satacağına güzel bir örnektir.

   
 4. eş anlamlısı: müslüman mahallesinde salyangoz satmak.

  zıt anlamlısı: solaklar için fincan satmak. ( Ticari dehalarıyla tanınan belli ulusların maharetlerini göstermek için verilen örnek )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.