1 2 3 4 5 6 7 8

Kodokuşi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Japoncada yalnız ölüm anlamına gelir. Japonya'da insanların toplumdan izole bir şekilde yalnız yaşaması ciddi bir sosyal sorun haline gelmiş durumda. Ekonomik sıkıntılar ve yaşlı nüfusun artması da kodokuşinin sebeplerinden. 2019 yılında 28.000 kişi hiç kimsenin haberi olmadan evlerinde ölmüş ve ölümlerinden çok sonra haberdar olunmuştur.

   
 2. Kurda kusa yem olma anlami da cikar mi acaba dedirten baslik.

   
 3. Aile yapısı olmayan ülkelerde olacak durumdur.

  Bizim ülke bu konuda gerçekten iyidir vefat eden kim olursa iyi kötü elini taşın altına koyan insanlar var

   
 4. iş için mecburen göçüp yaşadığım komşuluk ilişkileri mükemmel ilçede geçen ay arkadaşımın apartmanında yaşlı bir teyzecik vefat etmiş, günlerce fark edilmemiş en sonunda apartmana yayılan koku nedeniyle durum tespit edilmişti. bu ilçede bile bu hâle geldiysek...

  aile önemli, ailemizle telefonda bile olsa günlük iletişimimiz önemli.

  milletimiz bu durumlara düşmemelidir.

   
 5. bir japonla yapılan sohbete dayalı olarak:

  Özellikle Japonya'nın kuzeyinde ve metropollerde yaygın olan durummuş.

  daha küçük daha sakin bölgelerinde böyle problemler yaşanmıyormuş.

  Japon vatandaşlarının Japonya dışına çıkması sanıldığı kadar kolay değilmiş.

  ada ülkesi olduklarından nüfus yoğunluğunun kontrolü onlar açısından ciddi bir problemmiş.

  Bunun yanı sıra kodokuşi ve benzeri sosyal problemler de ciddi sorun oluşturuyormuş.

  yine de Bir Konuşabilse ( Lost in translation ) filmini kusura bakmayın ama aptalca ve aşırı önyargılı buldum.

  Sanki japonları yerden yere vurmak için özel olarak çekilmiş.

   
 6. gelişmiş ülkelerdeki sosyal sorunlardan biri. norveç'te komuşlarından izole ve yalnız yaşayan bir adamın cesedi tam 10 yıl sonra bulunmuştu. ingiltere'de öldüğü 7 yıl sonra anlaşılan bir kadın vardı.

  gelişmiş ülkelerde bu tip bir anlayış var; aile bireyleri arasında belki bir nebze sıcaklık kalıyorsa da eş dost, arkadaş, komşu vs. sıfatındaki insanlarla iletişim hani buz tutmak üzere olan bir metale dokunduğunuzda hissettiğiniz soğukluk kadar fazla. sanki bir insanla değil de daha önce hiç görmediğiniz başka türden bir canlıya karşı olacak temkinli yaklaşımı hissettiriyor bana. bir insan karşısında veya üstünde oturan komşusunun 10 yıl boyunca ortada görünmeyişini nasıl hiç merak etmez, korkunç bir bağsızlık. ne kadar izolasyon olursa olsun, illa ki bir miktar koku dışarı taşacaktır, hem de aylarca. hadi komşuyu merak etmediniz, bu ne kötü bir koku deyip polisi, belediyeyi de mi aramadınız?

  bu kuzey avrupa gelişmiş belki ama böyle saçma sapan ve hiç de hümanist olmayan tavırları da var malesef. geçenlerde isveç'te evin çocuğuyla oynamaya gelen misafir çocuğa yemek vakti gelince odada beklemesini, çünkü ailece yemek yiyeceklerini söyleyen anne gündem olmuştu, isveç'te genel bir anlayışmış. el kadar çocuktan bir tabak yemeği, iki dilim ekmeği esirgeyen anlayış ne kadar gelişmiş bir ülkede olsa da mide bulandırıcıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.