1 2 3 4 5 6 7 8

kocaman adam isimlerini çocuklara koymak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. elbette büyüklerimizin isimlerini yaşatmak, isimlerin kültürel bir miras olduğunu söylemek oldukça mümkündür ancak bununla beraber "saadettin, necati, halime, Sebahat" gibi isimlerin de çocuklar için çok da uygun olmadığını ortaya koyan düşünce..

   
 2. şimdinin çocuklarının geleceğin büyükleri olacağını düşününce çok da abes olmayan durumdur. küçük bir çocuğa can ismini koymak kadar doğaldır, sonuçta yaşlanınca minik can olacaktır can dede. bu şekilde telaffuz edince can isimli birine nasıl dede derim diye düşündüren durumdur.

   
 3. atadan öteden gelen aile büyüklerinin ismini çocuklara koyma geleneğinden kaynaklanan durumdur. isim ölmesin mantığı güdülen ve özellikle erkek çocukların gerçekleştirmesi beklenendir. biraz saçmadır lakin toplumun büyük bir çoğunluğunda gerçekleşmesiyle mecbur kalınandır.

   
 4. çocuklara konması uygun görülen isimlerin de ilerde yetişkin olmasından dolayı, çocuksu geleceği ihtimal dahilinde olan harekettir.o zaman yapılması gereken her yasa uyacak bir isim sevçmek ve bu paradokstan kurtarmaktır.

   
 5.  
  (Bkz: dedenin isminin bebeğe konması)
 6. Kocaman adamların çocukken ismi farklı mıydı ki diye düşündüren konu.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam