1 2 3 4 5 6 7 8

Keyfiye Nedir?

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Türkistan'da başlayan kuraklık ve kıtlıktan dolayı ecdadımız Türkistan'dan Batıya doğru Büyük Göçe başladıklarında yolda önceden gidenlerin sonradan gelenleri , sonradan gelenlerin önceden gelenleri tanıyabilmesi için Aksakallı Beyler gittikleri yerde birbirleri ile iletişimin kopmaması ve gittikleri yerde birbirlerini tanımaları maksadıyla, ortak bir parolanın olması gerektiğine karar verdiler.

  Yine bir yaz günü Oğuz Beyleri çadırda oturup bu konuyu konuşurken, hafiften yaz yağmuru başlar.Biraz yağdıktan sonra yağmur diner ve arkasından çok ihtişamlı bir gökkuşağı ortaya çıkar. Yaşlı Beylerden biri bu gökkuşağına uzun uzun bakar ve "parolamız bu gökkuşağı olsun" der. Aksakallı Meclisine sunulur ve kabul edilir.

  Sonra Oğuz Hatunlarından , gökkuşağında bulunan renklerden kumaşlar dokumaları istenir. Hatunlar renk renk Keyfiye kumaşlarını dokuyup hazır ederler. Oğuz Beyleri bu kumaşları Göç eden Türk boylarının yiğitlerine ve hatunlarına dağıtır.

  Bu mirası tüm boylar yüzyıllarca ,gerek çadırlarında gerekse kıyafetlerinin bir parçası olarak üzerlerinde taşırlar. Asırlar süren göç ve yurt edinme esnasında karındaşlar bu parola ile birbirlerini tanır, yabancı diyarlarda kendinden birilerinin olmasından güç alırlar.

  Selam olsun atalarımızın yolundan gidenlere...

  Selam olsun ata mirasına sahip çıkanlara...

  Selam olsun Yörüklere ,Türkmenlere...

  Türk demek , Türkçe demek, Türk kültürü demek...

  Türk demek , Türk Töresi demek...

  Ne Mutlu Türküm diyene !!!

   
 2. keyfiyenin ne olduğuna baktım.

  doğrudan aklıma gaziantep yöresi halk oyunları kıyafetleri geldi.

  sanki bellerinde görmüştüm.

  Afyon yöresel kıyafetlerinde de var.

  Dinar Türkmen kıyafetleri denmiş.

  fistanlarda da aynı renkler kullanılmış.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam